Łotwa: Władze chcą wprowadzić zakaz noszenia burek. "Musimy chronić naszą kulturę"

Łotwa: Władze chcą wprowadzić zakaz noszenia burek. "Musimy chronić naszą kulturę" Źródło: źródło: flickr.com

Po raz kolejny władze Łotwy przymierzają się do wprowadzenia zakazu noszenia burek. Już w zeszłym roku Łotysze próbowali przegłosować projekt ustawy dotyczącej zakazu, jednak inicjatywa przepadła odrzucona przez parlament.

Łotewski rząd przedstawił projekt ustawy, która miałaby zakazać w kraju noszenia burek. Ministerstwo sprawiedliwości, które jest pomysłodawcą, wytłumaczyło, że zakaz obowiązywałby w miejscach publicznych. Wiadomo już, że burki byłyby legalne w ośrodkach kultu religijnego czy placówkach kulturalnych.

Jak stwierdził Dzintars Rasnaczs, łotewski minister sprawiedliwości z konserwatywnej partii Zjednoczenie Narodowe, głównym celem wprowadzenia ustawy nie jest zapewnienie bezpieczeństwa. Według Rasnaczsa, nowe prawo będzie miało przede wszystkim chronić "łotewski obszar kulturowy".

W 2015 roku już próbowano przegłosować podobną ustawę. Wtedy to z pomysłem wprowadzenia zakazu wyszła opozycja, która chciała w ten sposób odpowiedzieć na debatę publiczną dotyczącą burek, którą zapoczątkował prezydent kraju, Raimonds Vejonis. Koalicja, która rządzi państwem, szybko odrzuciła jednak projekt.

Chociaż widok muzułmańskiej kobiety na Łotwie należy do rzadkości, a uchodźcy bardzo rzadko wybierają właśnie ten kraj na swój nowy dom, łotewskie społeczeństwo w większości popiera zakaz. Łotysze niechętnie też odnoszą się do przyjmowania imigrantów.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: rmf24.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News