185 miliardów euro – według Ruty Pazdere takie straty miała ponieść gospodarka Łotwy przez sowiecką okupację. Pazdere jest przedstawicielem specjalnej komisji powołanej w celu podliczenia uszczerbku poniesionego przez Rygę w wyniku polityki Związku Radzieckiego.

Łotyszka twierdzi, że kolejne dziesiątki miliardów euro państwo straciło w skutek działań radzieckiej władzy w zakresie demografii (red. emigracja ludności na Zachód, lub wgłąb Związku Radzieckiego) oraz poprzez zniszczenia przyrody i środowiska naturalnego. Wyniki powyższych szacunków zostały przedstawione w Rydze podczas prezentacji materiałów i publikacji dotyczących sowieckiej historii kraju.

Komisja zajmująca się podliczaniem strat poniesionych w wyniku działań ZSRR została powołana w 2005 roku. Przerwała swoją działalność w latach 2009-2013 z powodu braku środków finansowych niezbędnych do prowadzenia dalszej działalności.

Łotwa została zaatakowana, a następnie włączona w skład ZSRR w 1940 roku. Marionetkowy rząd podpisał pakt o wzajemnej pomocy z ZSRR. Aneksja Łotwy do ZSRR nie została uznana przez większość zachodnich państw świata.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Józef Gawron, źródło: https://lenta.ru/news/2016/04/18/occupation/

...

Zobacz również