Potężna awaria w kosmosie! Dramatyczna ewakuacja astronautów (WIDEO)

Potężna awaria w kosmosie! Dramatyczna ewakuacja astronautów (WIDEO) Źródło: Fot. YouTube/SpaceX

Lot w kosmos to przedsięwzięcie nie tylko skomplikowanie i kosztowne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Przekonali się o tym astronauci, którzy cudem uniknęli śmierci w katastrofie rakiety, transportującej ich na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wszystko zostało nagrane.

Lot w kosmos jest marzeniem wielu dzieci, szczególnie w państwa prowadzących poważne programy kosmiczne. W kwestii tej przewodzą niezmiennie od lat Rosja (początkowo jako ZSRR) i Stany Zjednoczone. Najmłodsi, którzy pragną udać się w przestrzeń kosmiczną, powinni pamiętać, jak ryzykowna jest to wyprawa. Rakiety, choć testowane, zawsze mają jakieś mankamenty, które mogą objawić się w najmniej spodziewanym momencie.

W połowie zeszłego miesiąca do niebezpiecznej awarii doszło podczas misji rakiety Sojuz, lecz informacja o tym dotarła do mediów dopiero ostatnio. Rosyjska agencja kosmiczna jako oficjalny powód opóźnienia podała tajemnicę śledztwa.

Lot w kosmos mógł zakończyć się tragedią

11 października rakiet Sojuz wystartowała z Ziemi w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z dwoma astronautami na pokładzie, Amerykaninem Nickiem Hauge'em i Rosjaninem Aleksiejem Owczyninem. W czasie lotu doszło jednak do awarii, która mogła zakończyć się tragicznie.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ W czasie lotu jeden z odłączonych baków z paliwem uderzył w moduł rakiety, powodując obrócenie się statku. Astronauci zdążyli się ewakuować w kapsule, która wylądowała bezpiecznie na Ziemi około 20 kilometrów od Zezkazganu w Kazachstanie. Film ze zdarzenia opublikowano dopiero dziś, jak oficjalnie podano, z powodu tajemnicy, którą objęto śledztwo. Na konferencji prasowej podano także, co odpowiadało za niedoszłą tragedię.

Winne niedociągnięcia techniczne

Jak podał podczas konferencji Roskosmosu szef komisji stworzonej do zbadania przyczyn awarii Igor Skorobogatow, doszło do błędów podczas montażu rakiety w kosmodromie w Bajkonurze. Tam deformacji uległ czujnik sygnalizujący, rozdzielanie się członów rakiety. Skorobogotow wyjawił także, iż wiadomo, kto zawinił. Osoba odpowiedzialna za zniszczenie rakiety miała użyć niewłaściwych narzędzi. Wykorzystano takie, które nie pozwoliły spełnić wymogów precyzji montażu statku kosmicznego. Ujawniono także, że do podobnych zaniedbań mogło dojść podczas montażu dwóch pozostałych rakiet. Komisja zleciła dokładne zbadanie ich, zanim zostaną wykorzystane.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wassermann jest niedouczona?! Słynny polityk ujawnia jej brak kompetencji
  2. Leszka Millera dręczy straszna myśl. Opublikował zdjęcie grobu syna
  3. Pocałunek śmierci dla „smoleńskich dzieci”. Burza, jakiej jeszcze nie było
  4. Znaki zodiaku, które uznane są za NAJBRZYDSZE. Nie chcesz być na liście
  5. ZAMYKAJĄ JE ŻYWCEM W “GROBACH”. POTEM WSZYSCY JE ZE SMAKIEM JEMY
źródło: geekweek.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News