Po wstrząsającym dla wielu Brytyjczyków referendum, które zdecydowało o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nad wyspiarskim królestwem pojawiło się widmo rozpadu na mniejsze części. Z UK chcą odejść Szkocja, Irlandia Północna a nawet stolica – Londyn. W przypadku tego ostatniego jest już nawet petycja, którą podpisało ponad 112 tysięcy osób.

Ubiegły piątek dla Unii Europejskiej był historycznym dniem, ponieważ pierwszy raz w historii państwo członkowskie postanowiło odejść ze wspólnoty. Brytyjczycy zagłosowali w ogólnonarodowym referendum o wyjściu z UE (52% za wyjściem).

Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec podziałów, przynajmniej w brytyjskim królestwie. Po ogłoszeniu wstrząsających dla dużej części Brytyjczyków wyników głosowania pojawiły się głośne głosy o podziale Wielkiej Brytanii.

Głosujące za pozostaniem w Unii Europejskiej Szkocja i Irlandia Północna poważnie rozważają rozpisanie niepodległościowego referendum, które pozwoliłoby odłączyć się od Wielkiej Brytanii i pozostać we wspólnocie.

Emocje są na tyle skrajne, że nawet miasta myślą o dążeniu do niepodległości – w tym najważniejsze z nich tj. stolica Wielkiej Brytanii – Londyn, gdzie 60% mieszkańców głosowało za pozostaniem w UE.

Pojawiła się nawet petycja, skierowana do burmistrza Londynu, której autorzy domagają się od niego, by ogłosił niepodległość Londynu od Zjednoczonego Królestwa i złożył kandydaturę miasta o wstąpienie do Unii Europejskiej. Do tej pory petycję podpisało 112 tysięcy mieszkańców brytyjskiej stolicy i szybko rośnie (cel to 150 tys. podpisów).

 – Londyn to międzynarodowe miasto i chcemy zostać w sercu Europy. Trzeba przyznać, że nie zgadzamy się z resztą kraju. Więc zamiast pasywnie i agresywnie głosować w każdych wyborach jedni przeciw drugim, weźmy formalny rozwód i schrońmy się wśród naszych przyjaciół na kontynencie – czytamy w petycji.

Burmistrz Londynu ogłosił natomiast, że jego gabinet weźmie udział w negocjacjach pomiędzy UK a UE w kontekście wyjścia ze wspólnoty.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: polsat news / charge.org

Zobacz również