Do nieprzyjemnego incydentu doszło w jednym z łódzkich banków. Jeden z klientów oburzył się i zwyzywał pracownicę, bo ta wydała mu się być Żydówką. Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Pracownica jednego z łódzkich banków, Marta Brzezińska, zapamięta ten dzień w pracy na długo. Jeden z klientów, którego obsługiwała zwrócił uwagę na naszyjnik jaki nosiła tj. łańcuszek z Gwiazdą Dawida. Mężczyzna zainteresował się nim do tego stopnia, że zapytał ją co nosi na szyi.

Gdy uzyskał odpowiedź, zażądał od niej, by zdjęła naszyjnik, ponieważ praca to nie miejsce na demonstrowanie swoich przekonań religijnych. Gdy ta odmówiła, klient zażądał spotkania z kierownikiem placówki, do którego złożył na pracownicę skargę, argumentując przy tym, że nie życzy sobie, by obsługiwała go Żydówka.

W między czasie, gdy pani Marta próbowała go obsłużyć i była zajęta operacjami na jego rachunku, ten zaczął robić zdjęcia jej naszyjnika. Później jeszcze zadzwonił do kogoś i z oburzeniem relacjonował, że „to niewiarygodne, iż obsługuje go Żydówka”.

 – Mam do siebie duży dystans. Ale nigdy w życiu tak się nie czułam. Mężczyzna był zdenerwowany i oburzony. Kiedy rozmawiał przez telefon, w jego głosie było słychać pogardę. Byłam zaskoczona. To nie był młody człowiek ubrany w koszulkę z agresywnym napisem. Ale wykształcony mężczyzna, który wykonuje zawód powszechnie uznawany za prestiżowy – powiedziała w rozmowie z mediami pani Marta, która o całej sprawie poinformowała Forum Żydów Polskich w liście.

Warte wspomnienia w tej sprawie jest również to, że pani Marta nie jest Żydówką. Naszyjnik zakupiła sobie niedawno, ponieważ jej się po prostu spodobał i interesuje się kulturą żydowską.

Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaoferował pomoc prawną w przypadku jeśli pani Marta postanowi wyjść na drogę prawną. Pomoc zaoferował również jej pracodawca.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

bh

źródło: rp

...

Zobacz również