Lodowiec z Mont Blanc może się oderwać. Trwa ewakuacja

Lodowiec z Mont Blanc może się oderwać. Trwa ewakuacja Źródło: .

Lodowiec z masywu Mont Blanc zagraża mieszkańcom włoskiego miasteczka. Podjęto decyzję o ich ewakuacji. Masa może runąć, coraz bardziej przyspiesza.

Lodowiec Planpincieux może oderwać się od masywu z włoskiej strony Mont Blanc. W związku z tym niebezpieczeństwem władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców miasteczka Courmayeur. Zaobserwowano bowiem przyspieszony ruch lodowca, który w każdej chwili może runąć.

Lodowiec zagraża mieszkańcom. Trwa ewakuacja

Fragment niebezpiecznego lodowca znajduje się po włoskiej stronie najwyższej europejskiej góry, niedaleko szczytu Grandes Jorasses. Eksperci z Doliny Aosty i Fundacji Bezpieczne Góry ustalili, że masa może wkrótce runąć, co stanowiłoby zagrożenie dla mieszkańców położonego tam miasteczka Courmayeur.

Badacze zaobserwowali, że ruch lodowca znacznie przyspieszył - teraz wynosi 50-60 centymetrów dziennie. Głównie dlatego podjęto decyzję o ewakuacji. Według badaczy masa ma objętość 250 tysięcy metrów sześciennych, a jej upadek odciąłby od świata część miejscowości - przynajmniej 20 domów.

Władze gminy Courmayeur rozpoczęły ewakuację mieszkańców żyjących w górskich chatach, którzy byli szczególnie narażeni na spadający lód. Zamknięto także lokalną drogę w Val Ferret. Będzie ona monitorowana i otwarta dla ruchu, gdy zagrożenie minie. Burmistrz Courmayeur, Stefano Miserocchi, poinformował, że inne gospodarstwa, a także ośrodki turystyczne, są bezpieczne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Efekt zmian klimatycznych

Burmistrz powiedział, że zagrożenie jest efektem zmian klimatycznych. Przypomniał o wnioskach raportu WWF Italia, który mówił, że w ciągu następnych dwóch, trzech dekad lodowce leżące poniżej 3500 metrów nad poziomem morza znikną, jeżeli średnia temperatura w Alpach utrzyma się na obecnym poziomie.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska aktorka była molestowana przez księdza. Do wszystkiego doszło w konfesjonale
2. Media poinformowały, co znajdywało się we krwi Piotra Woźniaka-Staraka w momencie jego śmierci. Tragedia

Mathias Huss, glacjolog z Politechniki Federalnej w Zurychu, przyznał w rozmowie z Associated Press, że zagrożenie istnieje. Ostrzegł, że należy wdrożyć realne działania, które powinny prowadzić do zahamowania wzrostu temperatury. Inaczej dla lodowców w Alpach "nie będzie nadziei". Jak mówią statystyki, przez ostatnie dziesięć lat stopniało ich już 15 procent. Aż 3 procent od 2017 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz jeszcze TYLKO 5 DNI. Potem stracisz przynajmniej 1500 złotych!
  2. Córka polskiej reżyserki jest lesbijką! Od 12 lat żyje w związku z kobietą
  3. Nagłe zmiany w programie! Emeryci stracą trzynaste emerytury
  4. Mama i tata wyszli na zakupy. W tym czasie ich 4-letnie dziecko umierało w męczarniach
  5. Biedronka ma gigantyczne kłopoty. Mają dostać karę, która może skończyć się dla firmy koszmarnie  

Źródło: Gazeta

Następny artykuł