Lockdown w gastronomii
Pixabay.com Наркологическая Клиника
Irmina Jach - 27 Października 2020

Premier się wygadał, poszło na żywo. Lockdown potrwa o wiele dłużej

Lockdown, który miał miejsce wiosną, przyniósł polskiej gospodarce ogromne straty. Polacy ciągle obawiają się, że rozwiązanie powróci. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wbrew deklaracjom rządu, obostrzeń będzie przybywać, a okres ich obowiązywania zostanie przedłużony. Premier się wygadał, jego wypowiedź została wyemitowana na żywo.

Lockdown jest wizją, która przeraża Polaków. Drastyczny wzrost liczby zakażeń oraz obostrzenia, które obowiązują od ubiegłej soboty sprawiają, że kolejne zamrożenie gospodarki wydaje się być realną opcją. Najbardziej narażeni na przykre konsekwencje decyzji rządu są restauratorzy, którzy do tej pory nie podnieśli się po pierwszej fali pandemii.

Z ostatniej chwili: Decyzja właśnie zapadła. Premier przekazał wiadomości dot. wszystkich PolakówZ ostatniej chwili: Decyzja właśnie zapadła. Premier przekazał wiadomości dot. wszystkich PolakówCzytaj dalej

Lockdown dla gastronomii potrwa dłużej niż dwa tygodnie?

W ubiegły piątek, podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział znaczne ograniczenia dla firm z branży gastronomicznej. Od soboty, 24 października, restauracje, bary, kluby, puby oraz kawiarnie są zamknięte. jedzenie może być wydawane wyłącznie na wynos bądź zamawiane z transportem do domu. Rząd zdecydował się na przywrócenie obostrzeń, które funkcjonowały wiosną, tuż po wybuchu pandemii. Restauratorzy są zrozpaczeni, boją się o przyszłość swoich działalności.

Nagła decyzja rządu sprawiła, że właściciele lokali gastronomicznych mieli zaledwie kilkanaście godzin na reorganizację pracy. Trudno się dziwić, że nieoczekiwane zmiany nie spotkały się z entuzjazmem. Mateusz Morawiecki oznajmił, że obostrzenie będzie obowiązywało przez najbliższe dwa tygodnie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ten termin może ulec znacznemu przedłużeniu. W ostatniej wypowiedzi premiera można dopatrzeć się pewnej aluzji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

- Życzyłbym wszystkim, żebyśmy pod koniec listopada mogli dopuścić funkcjonowanie przedsiębiorstw zgodnie z modelami biznesowymi - oznajmił Mateusz Morawiecki we wtorek, 27 października. Z jego wypowiedzi wynika, że obostrzenia związane z funkcjonowaniem lokali gastronomicznych mogą potrwać jeszcze co najmniej miesiąc.

Coraz więcej restauratorów obawia się, że przerwa doprowadzi ich biznesy do upadku. Już wiosenne obostrzenia sprawiły, że wielu przedsiębiorców ledwo wiązało koniec z końcem. W tamtym okresie właściciele lokali gastronomicznych mogli korzystać z pomocy rządu. Wiele miast oferowało także dedykowane ulgi. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tym razem można spodziewać się dodatkowego świadczenia postojowego, zwolnienia z płacenia składek ZUS, bezzwrotnych dotacji w wysokości 5 tysięcy złotych dla mikrofirm i zwolnienia z opłaty targowej.

Tak zwana tarcza branżowa będzie obejmowała liczne sektory gospodarki, między innymi: gastronomię, rozrywkę, zdrowie fizyczne i sprzedaż detaliczną. Rozwiązania dedykowane przedsiębiorcom - jak przekazał premier - będą obowiązywały od pierwszych dni listopada.

Dzisiaj grzeje:

1. Morawiecki zabrał głos nt. burzliwej sytuacji w kraju. "Będziemy się ze stanowczością przeciwstawiać"

2. Nagły zwrot akcji, rząd będzie interweniował. Mamy czas do piątku, pozostało tylko czekać

3. Sklepy zamykane o 20, od 21 zakaz wyjścia z domu, nieczynne urzędy. Drakońskie zakazy przy granicy z Polską

- Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości - mówił szef rządu.

- Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia - dodał.

- Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat - dodał obecny na konferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.

Zaznaczono, że opracowywanie rozwiązań odbywa się za pomocą dialogu z przedsiębiorcami. Jarosław Gowin dodał, że rząd chce nie tylko w miarę możliwości budżetu i podatnika wspierać przedsiębiorców "tarczami finansowymi", ale także chce zbudować "tarczę prawną. Jeszcze kilka dni temu właściciele lokali gastronomicznych planowali protesty, które miały być odpowiedzią na pojawienie się restrykcji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mocne słowa weterynarz w sprawie strajku kobiet. "W dzisiejszej Polsce chyba lepiej być s***, niż kobietą"
  2. Niefortunny wpis Anny Lewandowskiej. Spadła na nią fala krytyki, trenerka zaczęła się kajać (FOTO)
  3. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie
  4. Pilna zmiana w godzinach dla seniorów. Rząd właśnie ją wprowadził
  5. Wszyscy się mylili. Koronawirus zaraża inaczej niż sądziliśmy, nowe odkrycie nie pozostawia złudzeń
  6. W tym roku zamiast Black Friday będzie Black November? Interesujący pomysł sklepów
  7. Gessler wyjawiła sekretny przepis na sałatkę z buraków. W jej rodzinie jest znany od lat

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Bussines Insider/Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News