Ponad trzy stulecia musieliśmy czekać na rozwikłanie tej zagadki. Spisany 341 lat temu list przez opętaną zakonnicę był jedną z największych tajemnic Kościoła katolickiego. Dopiero teraz udało się odczytać manuskrypt spisany w XVII wieku.

W wieku 15 lat Isabella Tomasi wstąpiła do klasztoru benedyktynek i przyjęła imię Maria Crocifissa della Concezione. Młoda zakonnica była bardzo pojętna – lubiła czytać, znała kilka języków, wszyscy w zakonie mieli ją za wybitnie inteligentną. Pewnego razu inne zakonnice w środku nocy zbudził jej krzyk. Kiedy przybiegły do jej celi, całe jej ciało było pokryte tuszem, a obok leżała zapisana nieznanym pismem kartka. Kobieta twierdziła, że opętał ją sam szatan, a to, co napisała, to słowa diabła.

Choć wydarzenie to miało miejsce w 1676 na terenie dzisiejszych Włoch, przez kolejne lata nikomu nie udało się odszyfrować tego, co napisała siostra Maria. Dopiero niedawno zespół informatyków z ośrodka badań Ludum Science Centre w Katanii dał radę sprostać szyfrowi. Jak mówią eksperci, do odkodowania posłużył im program pobrany z Dark Netu, który wykorzystywać mają także agencje wywiadowcze całego świata.

– Podłączyliśmy program do baz językowych z antyczną greką, językiem arabskim, alfabetem runicznym i starożytną łaciną. W ten sposób byliśmy w stanie odczytać część liter i odkryć, że treść listu zaiste jest diabelska – mówi Daniele Abate, szef ośrodka.

Udało się odczytać na razie 15 linijek tekstu. Te wyglądają, jakby zapisała je osoba ze schizofrenią lub chorobę dwubiegunową. W liście czytamy, że „Bogu wydaje się, że może uczynić śmiertelników wolnymi, ale Boga ludzie sami wynaleźli, a „religia to system, który nie służy nikomu”. Jak dalej pisała zakonnica, „Jezus jest tylko niepotrzebnym obciążeniem dla innych”.

źródło: wikimedia.org

źródło: o2.pl

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

...

Zobacz również