Urodziny posła Liroya będą hucznie obchodzone? Tego dnia jest też Dzień Imprezy

Urodziny posła Liroya będą hucznie obchodzone? Tego dnia jest też Dzień Imprezy Źródło: wikipedia.org/Adrian Grycuk

Liroy - jego historię można zawrzeć w popularnym stwierdzeniu "od pucybuta do milionera". Muzyk wychował się w biednej rodzinie, a dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych raperów w Polsce, a na dodatek - albo przede wszystkim - posłem na Sejm Rzeczypospolitej. Kiedy są jego urodziny?

Liroy jest jedną z legendarnych postaci polskiej sceny muzycznej. Jego albumy sprzedawały się na początku lat 90. jak świeże bułeczki, a muzyka, którą tworzył, była naprawdę innowacyjna - szczególnie dla polskiego odbiorcy, nieznającego jeszcze alternatywnego rapu pochodzącego z USA. Dzisiaj Liroy ma trochę inne zainteresowania - zajmuje się głównie polityką i działalnością społeczną, a efekty jego pracy każdy z nas może zauważyć na drogach!

Liroy - Autobiografia, Impreza, Scyzoryk - tekst i styl tych utworów dużo mówi o muzyku

Liroy, a właściwie Piotr Krzysztof Liroy-Marzec, urodził się w Busku Zdroju, jednak swoją młodość spędził na kieleckim osiedlu Sady. Już w latach 80. występował jako DJ w klubach i dyskotekach, gdzie rozwijały się jego zainteresowania muzyczne. W 1991 roku wyjechał do Francji i jego kariera muzyczna nabrała tempa. Spotkał się tam z gatunkami muzyki zupełnie niepopularnymi w Polsce i po powrocie do kraju zaczął nagrywać muzykę właśnie w takich klimatach. 

W 1995 roku ukazał się pierwszy singiel wydany pod pseudonimem, który przylgnął do artysty już na zawsze, czyli Liroy. Piosenka nosiła tytuł "Scyzoryk" i cieszyła się naprawdę dużą popularnością, z jednej strony za sprawą intensywnej promocji wytwórni, która zainteresowała się ciężkim i agresywnym stylem Liroya, ale także dzięki powiewowi nowości, który wnosił do niezbyt dobrze rozwiniętego świata hip-hopu pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych. Jego popularność bardzo szybko zaczęła rosnąć - już w lipcu tego samego roku artysta wystąpił na festiwalu Marlboro Rock-In w Sopocie, gdzie był głównym supportem jednego z ówcześnie najważniejszych i najlepiej sprzedających się raperów na świecie - Ice-T. 

Największym sukcesem Liroya był krążek pt. Alboom wydany jeszcze w tym samym roku. Po dziś dzień jest to najlepiej sprzedający się polski album hip-hopowy. Jego nakład określa się na ponad 500 tysięcy egzemplarzy. Dzięki niemu muzyk mógł nawiązać współpracę z wielkimi gwiazdami, takimi jak m. in. Lionel Richie czy właśnie Ice-T, wygrał również wiele nagród i statuetek, między innymi niezwykle prestiżowe polskie Fryderyki. Jego najbardziej rozpoznawalnymi utworami są piosenki takie jak Autobiografia, Scyzoryk, Impreza - mówią one o jego wczesnym życiu, problemach i spędzaniu wolnego czasu. Są utrzymane w bardzo ostrej stylistyce, przypominającej amerykański hardcore rap z przełomu lat 80. i 90.

Liroy - żona, dzieci. Jego urodziny wypadają w Dzień Imprezy

Aktualnie Liroy znany jest raczej ze swojej działalności politycznej i społecznej. Od wielu lat jest wielkim orędownikiem legalizacji marihuany, brał też udział w kampaniach społecznych przeciwko rasizmowi. W 2015 roku został wybrany na posła do Sejmu RP z listy komitetu Kukiz '15. Jednym z jego sztandarowych projektów, który niedawno wszedł w życie, jest umożliwienie rejestrowania pojazdów na krótkie tablice, które mają pasować wymiarami do samochodów wyprodukowanych m. in. w USA. Jest także przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. marihuany medycznej.

Prywatnie Liroy od wielu lat związany jest z Joanną Krochmalską. Wielu z nas może ją kojarzyć z występów w programie erotycznym Red Light, gdzie razem z Omeną Mensah rozpalała widzów do czerwoności. Para przez wiele lat była znana z bardzo kontrowersyjnego i frywolnego zachowania, ale w ostatnich latach ich wizerunek medialny bardzo się zmienił - Joannę ostatnio mogliśmy oglądać w Dzień Dobry TVN, gdzie promowała Międzynarodowy Dzień Tańca oraz taniec dancehall. Para ma czwórkę dzieci - troje z obecnego małżeństwa, a także jedno z poprzedniego związku Liroya. Wydaje się, że muzyk, znany z imprezowego stylu życia, trochę się ustatkował. Jednak jego urodziny, które wypadają 12 lipca, zapewne nie będą pozbawione wrażeń - szczególnie mając na uwadze to, iż tego dnia wypada także Międzynarodowy Dzień Imprezy!

  1. Dalajlama XIV - cytaty przywódcy Tybetańczyków
  2. Dzwon Zygmunta - Kraków, zwiedzanie, od kiedy bije?
  3. Filip Bobek - żona? Aktor nie chwali się partnerką
  4. Sara Muldner czyli Julka z Na dobre i na złe. Jak wygląda teraz?
  5. Top 10 najciekawszych AMA na wykop.pl w 2018 roku
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu