„Pani minister też jadła pączki!” czy „Sklepik szkolny ma być wolny!” – takie hasła można było dziś usłyszeć pod budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Skandowała je ucząca się młodzież tej szkoły, w towarzystwie delegacji z kilku innych.

1

 

Protest młodych piotrkowian to wyraz sprzeciwu wobec absurdalnej ustawie autorstwa Ministerstwa Zdrowia, która mocno uderza w szkolne sklepiki, wiele z nich zamykając… Poprzez te modyfikacje prawne, na terenach szkół zapanowała prohibicja nawet na takie produkty, jak pączki, kawa czy też niektóre rodzaje soków.

1d

 

Protestujący oskarżali rząd premier Ewy Kopacz o ograniczanie ich wolnego wyboru. Przewijały się takie hasła, jak „Dzisiaj pączki, jutro wolność”.
– Jesteśmy dorosłymi ludźmi i sami możemy decydować o tym, czy możemy zjeść batonik. Tu nie chodzi o głupi sklepik, tu chodzi o wolność człowieka – tak argumentował organizację dzisiejszego strajku jeden z organizatorów, uczeń klasy maturalnej Adam Miśkiewicz.
Natomiast przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Kuba Podgajnik, zwrócił uwagę na inny powstały problem, ekonomiczny – Dla wielu ludzi sklepik szkolny jest jedynym źródłem utrzymania. Co z tymi ludźmi? Albo z firmami zajmującymi się ekspresami do kawy. Znikną miejsca pracy. Jak rząd może mówić, że wspiera małych przedsiębiorców? – pytał.
Organizatorzy mówili również o „nie żółtej, nie czerwonej, a czarnej kartce” dla rządu oraz o tym, że do sprzeciwu wkrótce mogą się dołączyć kolejne szkoły.

1e

Protestujący nawoływali również do podpisywania się pod petycją, w ramach której żądano, by nowy przepis Ministerstwa Zdrowia nie dotyczył szkół ponadgimnazjalnych. Argumentowano to faktem, że wielu uczniów jest już osobami pełnoletnimi, którzy mogą na co dzień kupować alkohol i inne używki, a w szkole zabrania im się kupna choćby pączka.
Odgrażano się również tym, że wobec nowo wprowadzonego absurdu, „zadbać” powinno się również o zdrowie ustawodawców, zamykając sklepiki sejmowe.

1c

 

 

 

 

...

Zobacz również