Co znaczy skrót LGBT? Propozycja Trzaskowskiego wywołuje silne emocje

Co znaczy skrót LGBT? Propozycja Trzaskowskiego wywołuje silne emocje Źródło: pixabay.com/filmbetrachterin

LGBT co to znaczy? Co konkretnie oznacza skrót, który chyba wszyscy znają, choć chyba nie do końca wiemy co kryje się za czteroliterowym skrótem. Czym jest Karta LGBT Plus, którą podpisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski? A która wzbudziła tak wielki sprzeciw wśród społeczeństwa.

LGBT, a LGBTQI - co to znaczy? Ich flaga - co oznaczają poszczególne kolory?

LGBT - co to znaczy? Skrót od angielskich słów: lesbian, gay, bisexual, transgender, rozszerzeniem tego skrótu jest LGBTQI (czyli lesbian, gay, bisexual, transgender, questioning, intersex), to społeczność lesbijek, gejów, osób transseksualnych, queer i osób o płynnej tożsamości oraz interpłciowych, czyli z cechami fizycznymi obu płci. W ogólnej definicji są to osoby o odmiennej niż heteroseksualna orientacji płciowej oraz osoby o tożsamości niezgodnej z płcią biologiczną.

Przed rewolucją seksualną w latach 60. XX wieku nie istniał powszechnie używany, nieobraźliwy termin używany w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Dopiero w latach 90. nastawienie poszczególnych grup zaczęło ulegać zmianie, a społeczeństwo stało się bardziej tolerancyjne. Określenie LGBT miało za zadanie stworzyć poczucie przynależności różnych mniejszości do jednej grupy i zapewniać im miejsce w społeczeństwie oraz umożliwić samoakceptacje.

Jak wynika z raportu Kampanii Przeciw Homofobii prawie 30% osób LGBTQI doświadczyło przemocy w ciągu ostatnich pięciu lat i najczęściej była to przemoc fizyczna.

Pierwsza flaga LGBT została zaprojektowana przez Gilberta Bakera w 1978 roku, pierwotnie miała ona osiem pasów, różowy symbolizował seksualność, czerwony - życie, pomarańczowy - ukojenie, żółty - światło słońca, zielony - naturę, turkusowy - sztukę, indygo - spokój i harmonię oraz filetowy - duchowość. Po raz pierwszy użyto jej na Paradzie Dnia Wolności Gejowskiej w San Francisco. Kolor różowy został usunięty na znak protestu po zamachu na Harveya Milka, amerykańskiego polityka, który pierwszy otwarcie przyznał się do swojej homoseksualności. Następnie kolory turkusowy i indygo, złączono w jeden królewski błękit, by uzyskać parzystą liczbę pasów na fladze.

LGBT Plus - Warszawa

Ostatnio głośno zrobiło się o inicjatywie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a tym samym wywołano dyskusję nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce. Mowa oczywiście o Karcie lub Deklaracji LGBT Plus, czyli projekcie, który został stworzony przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz przedstawicieli ratusza. Przyjęcie go przez władze Warszawy ma wiązać się z "edukacją antydyskryminacyjną i seksualną w każdej szkole, uwzględniającą kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)”. Program LGBT Plus zakłada budowę hotelu interwencyjnego dla osób wykluczonych przez najbliższych w związku z orientacją seksualną, stworzenie centrum społeczno-kulturalnego dla LGBT Plus, uchwalenie programu przeciwko przemocy oraz wprowadzenie zajęć edukacyjnych z wiedzy o innych orientacjach seksualnych dla dzieci w szkołach podstawowych i kilku innych kwestii. To ogólny zarys planowanej polityki i przyszłych działań.

Według deklaracji Światowej Organizacji Zdrowia, do której nawiązuje LGBT Plus, dzieci w wieku 0-4 miałyby w trakcie lekcji edukacji seksualnej uzyskać świadomość związaną z tożsamością płciową, poruszane miałyby być z nimi kwestie antykoncepcji, seksu w Internecie, ról płci oraz badania własnego ciała.

 - Dziś PiS opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci. W rzeczywistości chodzi o rozmowę o tolerancji - żeby chronić naszych współobywateli przed mową nienawiści, zastraszaniem i linczem. Uczyć dzieci, że słowa ranią, a w internecie nie ma anonimowości. Zaś wszystkie rewelacje o „lekcjach masturbacji” są zwykłym, cynicznym oszczerstwem - napisał prezydent Warszawy na swoim Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Jakie kwiaty sadzić na wiosnę? Pierwsze prace w ogrodzie już się zaczynają
  2. Jak i do kiedy wypełnić PIT? Wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu
  3. Ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Pensje w branży nie rozpieszczają
  4. Kto może liczyć na emerytury pomostowe? O co w nich chodzi i ile wynoszą?
  5. Ból brzucha: co oznacza, kiedy boli z lewej strony? Co kiedy boli w okolicy pępka?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News