LGBT poziom równouprawnienia
East News ARKADIUSZ ZIOLEK
Mateusz Sidorek - 22 Maja 2020

Trudna sytuacja osób LGBT w Polsce. Zajęliśmy ostatnie miejsce w UE.

Najnowszy ranking ILGA badający poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie potwierdził wszelkie obawy. Ze wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska otrzymała najmniej punktów i tym samym znalazła się na ostatnim miejscu. W całej Europie gorzej wypadają m.in. takie kraje jak Azerbejdżan, Turcja, Armenia i Rosja. Ten niepokojący wynik skomentowała Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

Publikowany przez ILGA ranking Rainbow Europe ma pokazywać, czy osoby LGBT są chronione przez przepisy w konkretnych aspektach. Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, Biseksualistów i Transseksualistów od 2009 roku regularnie udostępnia wyniki badań. Niestety obecnie można wyciągnąć z nich mało optymistyczne wnioski.

Hotel wystawił nietypowy paragon.Agnieszka spojrzała na paragon za hotel i pobladła. Zobaczyła porażający napis, od razu sięgnęła po telefonCzytaj dalej

Tworząc coroczny ranking, ILGA bada przepisy obowiązujące w danym kraju, które mają wpływ na sytuację osób LGBT. Każdy kraj może zdobyć od 0 do 100 procent w 69 kategoriach, które podzielono na 6 działów: równość i zakaz dyskryminacji; rodzina; przestępstwa z nienawiści oraz mowa nienawiści; wolności obywatelskie; uzgadnianie płci i integralność cielesna; prawo do azylu.

Krytyczny moment dla społeczności LGBT

Tegoroczne wyniki oraz mapa Rainbow Europe są dowodem na to, że społeczność LGBT znalazła się w sytuacji krytycznej. W 49 procentach badanych krajów sytuacja się nie poprawiła. Wiele państw spada w rankingu, czego smutnym przykładem jest Polska.

Badając poziom równouprawnienia osób LGBT w Polsce, ILGA przyznało naszemu kraju zaledwie 16 procent, co jest najniższym wynikiem wśród państw należących do Unii Europejskiej. Wśród krajów europejskich mniej punktów otrzymały tylko San Marino, Białoruś (po 13 procent), Monako (11 procent), Rosja (10 procent), Armenia (8 procent), Turcja (4 procent) oraz Azerbejdżan (2 procent).

Kampania Przeciw Homofobii o sytuacji osób LGBT w Polsce

Chcąc dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja równouprawnienia osób LGBT w Polsce, zadaliśmy kilka pytań, na które odpowiedziała Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii założonej przez Roberta Biedronia w 2001 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

KotyZnalazła kota w krytycznym stanie. 2 miesiące później jego widok zapiera dech w piersiach, nie jest zwykłym dachowcemCzytaj dalej

Jakie są główne przyczyny tak niskiej oceny, jaką otrzymała Polska?

Cecylia Jakubczak: Ranking ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking mierzący poziom równouprawnienia osób LGBTI, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych, żyjących w Europie. To, jakie miejsce w rankingu zajmie dany kraj, jest zależne od krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Im mniej rozwiązań prawnych, które osobom LGBTI gwarantowałyby równość względem prawa, tym niższe miejsce w rankingu. Polska otrzymała w tym roku najniższą notę w UE ponieważ przez ostatni rok polskie władze nie wprowadziły żadnego rozwiązania prawnego, które choć o krok przybliżyłoby nas w stronę równości. Nie zrobiła tego mimo że projekty ustaw takich jak chociażby ustawy o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, ustawa o zakazie pseudoterapii reparatywnych eksperymentujących na osobach LGBT czy ustawa nowelizująca Kodeks karny tak, by chronił ofiary przemocy motywowanej homo- czy transfobią są już dawno gotowe. Ujemne punkty otrzymaliśmy dodatkowo za pojawiające się jak grzyby po deszczu prawnie nieuzasadnione zakazy marszów równości, wprowadzane przez samorządy dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin oraz panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI.

Jakie zachowania polskiego rządu KPH uznaje za najbardziej niepokojące, wrogie i szkodliwe wobec społeczności LGBT w ciągu ostatniego roku?

CJ: Polskie władze przez lata wydawały się nie dostrzegać problemów homo- i transfobii, z którymi od lat zmaga się społeczność LGBT żyjąca w Polsce. Sytuacja zmieniła się, gdy do władzy doszedł PiS, który skierował światła reflektorów na dwumilionową część społeczeństwa, czyniąc z nas kozła ofiarnego ostatniej kampanii wyborczej. Strategia przyjęta przez partię Jarosława Kaczyńskiego poskutkowała wzrostem społecznego przyzwolenia na przemoc wobec osób LGBT, o czym mogą świadczyć liczniejsze niż wcześniej doniesienia nt. ataków względem społeczności LGBT. Uaktywnili się również samorządowcy – na ten moment 30% Polski to strefy, w których funkcjonują tzw. uchwały anty-LGBT lub dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin. Rząd PiS zamiast zatrzymać ten skandaliczny proceder nie robi nic ponownie, dając przyzwolenie na działania, których konsekwencje ponoszą ludzie z krwi i kości. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPH we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego blisko 70% nastolatków LGBT żyjących w Polsce ma myśli samobójcze. Proszę sobie teraz wyobrazić młodą osobę, która dowiaduje się, że jej miasto lub wieś jest strefą wolną od LGBT, czyli od niej samej. Czy taki komunikat ma szansę poprawić jej i tak bardzo trudną sytuację? Zdecydowanie nie!

Czy KPH podjęła lub ma zamiar podjąć (o ile jest to możliwe) działania prawne w odpowiedzi na takie akcje jak pojawianie się homofobicznych haseł na pojazdach Fundacji Pro - Prawo do Życia?

CJ: Wraz z pojawieniem się na ulicach polskich miast homofobicznych banerów i aut Kampania Przeciw Homofobii przygotowała instrukcję, w której tłumaczymy jak reagować. Z instrukcji dostępnej na stronie można dowiedzieć się, co należy zrobić, gdy na swojej drodze napotka się baner pełny kłamstw i krzywdzących opinii nt. osób LGBT lub ciężarówkę obklejoną plakatami z homofobicznymi hasłami. Jest to na ten moment najskuteczniejsza metoda przeciwdziałania tej homofobicznej propagandzie.

Jakie są prognozy na to, by Polska w najbliższej przyszłości mogła znaleźć się wyżej w rankingu ILGA?

CJ: Nic nie wskazuje na to, że polski rząd sam z siebie podejmie działania nakierowane na zmianę swojej pozycji w rankingu ILGA Europe. Nadzieją na zmianę tej fatalnej sytuacji są Polki i Polacy, i siła ich sprzeciwu. Dlatego tak ważne jest, aby każda i każdy z nas podejmował działania, które mają szansę wywrzeć presję na władze tak, by zawróciła z obranego przez siebie homofobicznego kursu w stronę równości wszystkich obywateli i obywatelek bez względu na to, kogo kochają.

Osoby LGBT nadal najlepiej traktowane na Malcie

Dzisiaj grzeje:

1. Szczyt epidemii już za nami? Jest oficjalne stanowisko ministra zdrowia

2. Pamiętacie Jolę z ”Rancza”? Przeszła spektakularną metamorfozę, mamy zdjęcia

Za przykład tego, jak powinno się traktować osoby LGBT, nadal służy Malta, która została oceniona przez ILGA najlepiej (89 procent). Co ciekawe jest to kraj, w którym dominuje katolicyzm. Nie przeszkadza to jednak w poszanowaniu równouprawnienia wszystkich mieszkańców. Na podium znalazły się również Belgia i Luksemburg (po 73 procent) oraz Dania i Norwegia (po 68 procent).

Obrazy Pikio

Źródło: ILGA EUROPE

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wstrząsajace historie kobiet, które zmagają się z migreną. "Bałam się, że nie przeżyję i mój organizm nie wytrzyma takiego bólu"
  2. 22 letnia piękna gwiazda nie żyje. Tuż przed swoją śmiercią zostawiła wiadomość, która wzbudza ciarki
  3. Martyna Gliwińska wyjawiła, co się dzieje za zamkniętymi drzwiami Bieniuków. Oliwia nie ma lekko
  4. Myślicie o wyjeździe na wakacje? Możecie się zdziwić, wszystkie doniesienia są jednoznaczne
  5. Fatalny koniec imprezy, nie żyje 7 osób, przeżył gospodarz. Wyjątkowo przykre informacje napłynęły z zza granicy
  6. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać

Test osobowościCo jako pierwsze zobaczyłeś na obrazku? Odpowiedź zdradza więcej szczegółów o osobowości niż się wydajeCzytaj dalej

Źródło: ILGA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News