Poniżej publikujemy rozesłaną do mediów informację prasową dotyczącą listu otwartego środowisk lewicowych. 

„Ponad 200 osób – wśród nich naukowcy, działacze związkowi i spółdzielczy, pisarze i pisarki, aktywiści i aktywistki ruchów miejskich – wystosowało apel o budowę politycznej alternatywy dla SLD i Twojego Ruchu.

Organizatorzy i organizatorki apelu chcą innej polityki, budowanej oddolnie i bez skompromitowanych elit politycznych. Odwołują się do doświadczeń greckiej Syrizy, hiszpańskiego Podemos czy słoweńskiej Združenej Levicy. Te młode partie zdobywają coraz większą popularność w krajach, które – podobnie jak Polska – borykają się z nierównościami i skostniałą, oderwaną od realiów życia zwykłych obywateli klasą polityczną.

Jak piszą autorzy i autorki, list powstał w szczególnym momencie: „Za 10 miesięcy odbędą się wybory parlamentarne. Mur, który blokował wejście niezależnej lewicy do Sejmu, jest słaby jak nigdy dotąd. Ruch Palikota po dwóch klęskach wyborczych praktycznie się rozpadł, a skompromitowane SLD traci resztki swojego żelaznego elektoratu i marzy już tylko o tym, aby zostać przystawką PO”.

„Mam 26 lat, urodziłam się w 1989 roku” – mówi jedna z sygnatariuszek, dziennikarka Marcelina Zawisza. „W Polsce dorosło pokolenie, którego problemów posłowie po prostu nie znają. Absolwenci gnieżdżących się latami w dzielonych mieszkaniach, pracujący na umowach śmieciowych, często bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyzyskiwani przez agencje pracy tymczasowej… Setki tysięcy ludzi skazanych na życie w ciągłej niepewności potrzebują politycznej reprezentacji, która broniłaby ich interesów”.

„Chcemy mobilizacji środowisk, które mogą zmienić polską politykę. Lokatorzy walczący przeciwko eksmisjom, nowe związki zawodowe stające w obronie pracowników sektora prywatnego, ruchy miejskie walczące o dobre usługi publiczne – wszyscy myślimy podobnie. Partie w parlamencie składają się dziś głównie z ludzi zamożnych i dbają głównie o ludzi zamożnych. My chcemy zbudować siłę, która będzie reprezentować interesy większości, siłę, która zawalczy o sprawiedliwy podział dochodu narodowego” – zapowiada Mateusz Mirys.

W styczniu planowane jest spotkanie przedstawicieli lewicy społecznej. Sygnatariusze listu mają nadzieję, że będzie ono pierwszym krokiem do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych.

Apel podpisali m.in.: posłanka Anna Grodzka, działacz ruchów miejskich Tomasz Leśniak, dziennikarze Wojciech Orliński i Roman Kurkiewicz, lewicowi ekonomiści i politycy społeczni, m.in. prof. Jolanta Supińska i prof. Ryszard Szarfenberg, autor „Klęski Solidarności”, prof. David Ost, organizator spółdzielczości socjalnej Cezary Miżejewski, lider związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy Grzegorz Ilka, informatyk, twórca Gadu-Gadu Łukasz Foltyn, a także liczne grono twórców, wśród nich pisarze Sylwia Chutnik, Tomasz Piątek, Michał R. Wiśniewski oraz reżyserzy Ewelina Marciniak i Michał Kmiecik.

Treść apelu i pełna lista sygnatariuszy znajduje się na stronie internetowej:

www.razemdamyrade.com”

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.