Na blogu Jana Hartmana został opublikowany „apel profesorów o zjednoczenie sił postępowych”, który ma zapoczątkować nową inicjatywę po lewej stronie polskiej sceny politycznej. Pod dokumentem podpisali się najbardziej znani profesorowie o poglądach lewicowych.

Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimierz Kik oraz Genowefa Grabowska w podpisanym przez siebie apelu nawołują środowiska lewicowe do współpracy i postawieniu na ludzi młodych i nowych, bez których zdaniem autorów apelu odrodzenie polskiej lewicy jest niemożliwe.

W ramach nowej inicjatywy ma powstać nowy lewicowy ruch Wolność i Równość.

Jak przekonują lewicowi profesorowie największym zagrożeniem dla Polski jest rosnący w siłę nacjonalistyczny populizm powiązany z demagogią ekonomiczną i ksenofobią. Ma to – według autorów apelu – w przyszłości poskutkować ponurą dominacją środowisk skrajnie prawicowych, które będą dyktować ton polskiej polityce.

Apel jest reakcją dramatycznie niskiego wyniku lewicowych kandydatów w wyborach prezydenckich tj. M. Ogórek uzyskała 2,38% głosów a J. Palikot 1,42%.

To już kolejna próba zjednoczenia polskiej lewicy. Wcześniej swoich sił wielokrotnie próbowali Roman Kotliński, Janusz Palikot i Jan Hartman. Wszystkie inicjatywy okazały się większą lub mniejszą porażką.

Pełny tekst apelu można przeczytać TUTAJ.

bh

...

Zobacz również

Zobacz również