Służby wycofują leki, z których korzystają wszyscy Polacy. Natychmiast wyrzuć je do kosza

Służby wycofują leki, z których korzystają wszyscy Polacy. Natychmiast wyrzuć je do kosza Źródło: Pixabay/jarmoluk

Kolejne leki zostały wycofane z obrotu. Tym razem chodzi o popularne medykamenty, z których korzystają wszyscy Polacy. Służby apelują o ostrożność i pozbycie się szkodliwych środków.

Kolejne leki zostały wycofane z obrotu. W kwietniu 2019 roku Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży kolejnych środków. Na liście są popularne medykamenty stosowane przez Polaków. Znajdziemy wśród nich między innymi środki przeciwbólowe, antydepresanty oraz leki na zaparcia. 

Ostrzeżenie dotyczy popularnych leków na receptę. Jak wiadomo, decyzje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotyczą konkretnych serii leków i obowiązują na terenie całego kraju. Apteki mają bezwzględny obowiązek wycofania wskazanych specyfików, a osoby, które są w posiadaniu leków znajdujących się na liście, powinny jak najszybciej się ich pozbyć.

GIF wycofuje kolejne leki. Na liście znajdziemy popularne specyfiki

Według oficjalnych informacji, z obrotu wycofano popularne leki przeciwbólowe, antydepresanty oraz środki na zaparcia. Wszystkie specyfiki były wydawane na receptę. Na najnowszej liście leków wycofanych przez GIF znajdują się: NuTRIflex Lipid special, ENEMA, Spasmolina 60 mg, Andepin 20 mg oraz Kalium effervescens bezcukrowy.

Oprócz wycofania wymienionych leków, służby podjęły decyzję o zakazie wprowadzania do obrotu następujących specyfików: Andepin 20 mg kapsułki twarde, Folacid 15 mg tabletki, Folacid 5 mg tabletki, Kalium efiervescens bezcukrowy 782 mg jonów potasu/3 g, granulat musujący, Spasmolina 60 mg kapsułki twarde, Tramadol Synteza 50 mg kapsułki twarde, Tramadol Synteza 100 mg/1 ml krople doustne, Vitaminum A+E Synteza 30000 IU+70 mg kapsułki miękkie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wycofane z obrotu leki należy natychmiast wyrzucić do kosza

Kontrola przeprowadzona przez GIF wykazała, że wymienione środki nie spełniły określonych wymogów produkcyjnych i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Osoby, które posiadają wymienione specyfiki, powinny jak najszybciej się ich pozbyć. W trosce o większe bezpieczeństwo, należy zwrócić wycofane leki do miejsca zakupu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował na swojej stronie numery serii wycofanych produktów medycznych. To właśnie tam najlepiej zweryfikować stosowane leki i ich ewentualną szkodliwość. Oprócz zwrotu leku, można również udać się do lekarza w celu otrzymania recepty na bezpieczny zamiennik dotychczas stosowanego specyfiku. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP: Nie żyje piękna dama. Została znaleziona MARTWA w pokoju hotelowym
  2. Ś.p. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska spisała MILIONOWY testament! Wiadomo, kto go odziedziczy, opadną Wam szczęki
  3. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń. Ludzie bardziej kochają psy niż innych ludzi
  4. Marta Kaczyńska chwali się nowym członkiem rodziny. Jest taki uroczy, że nie możemy oderwać wzroku (Zdjęcia)
  5. Pawłowicz żąda reakcji Kościoła ws. wystąpienia Tuska. Mówi o "szatano-faszyście"
  6. 4-letnia księżniczka Charlotte umie pokazać humorki. Jej najnowsze zdjęcia rozłożą was na łopatkiźródło: Gazeta Pomorska

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News