Wyrzućcie te leki z domowych apteczek! Mogą być skażone

Wyrzućcie te leki z domowych apteczek! Mogą być skażone

Leki zażywamy wówczas, gdy organizm nie jest już w stanie sam bronić się przed wirusem czy bakterią. Kupując farmaceutyki nie zakładamy, że mogą one... być szkodliwe. Tak może być w przypadku lekarstw zawierających walsartan. Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina o liście środków, których użycie może nam zaszkodzić!

Leki kupujemy z myślą o jak najszybszym wyzdrowieniu. Nie spodziewamy się przy tym, że zamiast nas uleczyć mogą zniszczyć nam zdrowie. Tymczasem niektóre leki na nadciśnienie z naszych apteczek mogą być na czarnej liście!

Skażone leki na nadciśnienie do wycofania!

GIF donosi jednak, że musimy mieć się na baczności. W ramach akcji "Rapid Alert" Inspektorat wycofał z Polski leki, w których dopatrzono się wad produkcyjnych. Podstawą mogą być zarówno błędy literalne, jak i szkodliwa zawartość samych lekarstw. O ile literówki na etykietach nie wydają się społecznie groźne, to niewłaściwe informacje o składzie, czy dawkowaniu, a zwłaszcza wykryciu szkodliwych substancji mogą doprowadzić do śmierci. Najwięcej mówi się o trzecim z przypadków wycofywania partii leków. Cała lista dostępna jest na stronie GIF. O tym, że sprawa jest poważna świadczą też statystyki. Tylko w tym roku GIF wycofał z aptek 106 leków, a dwa lata temu niewłaściwych partii było trzy razy mniej.

Afera ze skażonymi lekami?

"Rapid Alert" i masowe wycofywania leków związane są być może z największą aferą dotyczącą medykamentów. Sprawa dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy. Wszystko wskazuje, że na nasz kontynent trafiały wadliwe leki zawierające walsartan. Na czarnej liście znalazły się przede wszystkim leki na nadciśnienie, jak tabletki powlekane Awalone, Avasart, Co-Nortivan, czy Wanatex. Walsartan miał zostać skażony na etapie produkcji w jednej z fabryk w Chinach.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Jak podaje "Super Express" był to najczęstszy powód wycofania leków w Polsce tym roku. Z aptek zniknęło 48 pozycji różnych firm, zawierających wspomnianą substancję do leczenia nadciśnienia. W lipcu media informowały, że decyzja GIF zapadła po informacji uzyskanej z Europejskiej Agencji Leków. Krajowe instytucje farmaceutyczne czekają na rozwój wydarzeń i raport końcowy. W branży medykamentów eksperci są zdania, że nawet fałszywy alarm i niska szkodliwość społeczna, nie rozwiążą sprawy. Temat weryfikacji leków i zabezpieczenia etapów ich produkcji stanie się głównym wyzwaniem na przyszłość.  1. Emeryci nie będą mieć pieniędzy na leki. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Emerytura nie starcza mu na leki. Pan Zenon sprzedaje książki, żeby pokonać raka
  3. Widmo globalnego zagrożenia. „Supermalaria” odporna na leki, naukowcy załamani
źródło: gif.gov.pl   Następny artykuł