GIF wycofuje z aptek popularne leki przeciwbólowe. Natychmiast wyrzućcie je do kosza

GIF wycofuje z aptek popularne leki przeciwbólowe. Natychmiast wyrzućcie je do kosza Źródło: Pixabay/jarmoluk

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej kupowanych medykamentów. Każdy człowiek, gdy czuje ból, jest w stanie zrobić wszystko, aby tylko jak najszybciej się go pozbyć. Jednak przy wyborze odpowiedniego środka należy być szczególnie ostrożnym. GIF właśnie wycofał kilka partii popularnego leku, pomagającego w złagodzeniu bólu.

Leki przeciwbólowe praktycznie każdy ma w swojej domowej apteczce. Korzystamy z nich, gdy zajdzie taka potrzeba i zwykle są to najczęściej używane leki wśród wszystkich, dostępnych w aptekach. Rodzajów takich środków jest wiele, a opierają się na zaledwie dwóch substancjach uśmierzających ból. Należy jednak zwrócić uwagę na ich skład, zwłaszcza w najbliższych dniach.

Jak się okazuje, niektóre z tych medykamentów mogą nam poważnie zaszkodzić, zamiast przynieść upragnioną ulgę od fizycznego bólu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny niedawno wydał ostrzeżenie, dotyczące popularnych leków. Wszyscy, którzy do tego czasu zdążyli je zakupić, powinni jak najszybciej się ich pozbyć, zwrócić do apteki, a w żadnym wypadku nie próbować ich przyjmować. To może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Te partie są właśnie wycofywane z aptek.

Leki przeciwbólowe wycofywane z aptek. Tych partii należy unikać

GIF wydał  specjalne oświadczenie, dotyczące wycofanych w kwietniu leków. Chodzi tu w szczególności o środki przeciwbólowe, ale także leki na zaparcia i antydepresyjne, które w ostatnim czasie zostały uznane za niepożądane na polskim rynku. Te decyzje zostały zastosowane dla obszaru całego kraju, a każdemu z trzech postanowień nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Według GIF wycofane produkty nie mogą zaszkodzić życiu pacjentów, jednak nie należy ich przyjmować. W pewnych przypadkach decyzja o wycofaniu została spowodowana niewłaściwym oznaczeniem daty ważności. Według informacji podanych przez inspektorat, bezpośrednio wycofane zostały następujące produkty:

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM

- NuTRIflex Lipid special (B. Braun Melsungen AG),

- ENEMA (Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.),

- Spasmolina 60 mg (Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne SYNTEZA Sp. z o.o.),

- Andepin 20 mg (Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne SYNTEZA Sp. z o.o.),

- Kalium effervescens bezcukrowy (Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne SYNTEZA Sp. z o.o).

Oprócz leków oficjalnie wycofanych, wobec części leków, jak "Tramadol Sunteza 100 mg/ml", lub "Folacid 5 mg tabletki", zastosowano wyłącznie zakaz wprowadzania do obrotu. Pełna lista środków, wykluczonych z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny można znaleźć na oficjalnej stronie instytucji. Jest tam również dostępna historia wszelkich wycofanych leków w ostatnich latach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP: Nie żyje piękna dama. Została znaleziona MARTWA w pokoju hotelowym
  2. Ś.p. Izabela Skrybant-Dziewiątkowska spisała MILIONOWY testament! Wiadomo, kto go odziedziczy, opadną Wam szczęki
  3. TVN przekazał wiadomość o koszmarnym wypadku. Ludzie ruszyli na pomoc
  4. TVP: podczas pogrzebu z trumny dochodziły dźwięki. Żałobnicy przerażeni, interweniował lekarz
  5. Koszmarna wpadka Roksany Węgiel na scenie. 14-latka na żywo popełniła niewyobrażalną gafę
  6. Zdjęcie wychudzonej Szostak wywołało burzę. "Kiedyś była śliczna"

źródło: Pomorska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News