Służby wycofują z aptek popularne leki na wstydliwą przypadłość. Używa ich większość kobiet

Służby wycofują z aptek popularne leki na wstydliwą przypadłość. Używa ich większość kobiet Źródło: fot. .maxpixel.net

Leki dostępne w aptekach powinny być bezpieczne i nie zawierać żadnych defektów produkcyjnych. Niestety nie zawsze ta sztuka się udaje. GIF właśnie wydał ostrzeżenie odnośnie do popularnego specyfiku.

Leki przez swoją ogólną dostępność często są niedoceniane przez Polaków. Niektórzy ludzie bez zastanowienia sięgają po kolejne specyfiki, nie zastanawiając się, czy w ogóle są mu one potrzebne. Dodatkowo często panuje wśród nas przeświadczenie, że jeżeli lek jest dostępny bez recepty, to znaczy, że nie może zaszkodzić, a to jest niestety kompletna bzdura. Jednak obecna sytuacja pokazuje, że nawet jeżeli poprawnie stosujemy dany specyfik, to może się to dla nas nieprzyjemnie skończyć.

Kolejne leki wycofane przez GIF

Zawartość lekarstw, które przyjmujemy, jest bardzo rygorystycznie sprawdzane, jednak wszędzie tam, gdzie istnieje czynnik ludzki, pojawia się możliwość wystąpienia błędu i czasami do takich właśnie dochodzi. Dlatego też mamy służby, które sprawdzają, czy to, co się znajduje na aptecznych półkach, faktycznie spełnia wszystkie normy.

To czasami doprowadza do sytuacji takich jak ta, kiedy GIF decyduje się  na wycofanie z obiegu wielu serii danego leku. Tym razem padło na bardzo popularny specyfik, z którego najczęściej korzystają kobiety w ciąży i tuż przed porodem, a chodzi dokładniej o lek na zaparcie o nazwie ENEMA.

GIF zdecydowała się na taki, a nie inny krok z tego względu, że wiele partii leku zawierało zbyt małą ilość środka konserwującego. Jednak spokojnie samo to nie sprawia, że lek będzie źle działał po samym zakupie, ale doprowadza do tego, że jego data ważności jest o wiele krótsza niż ta podana na opakowaniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Łącznie wycofano z polskich aptek aż 13 serii tego leku, a są to te oznaczone numerami 09517 (data ważności maj 2019), 16117 (data ważności sierpień 2019)
16217 (data ważności sierpień 2019), 16517 (data ważności sierpień 2019), 16817 (data ważności wrzesień 2019), 18917 (data ważności październik 2019), 22017 (data ważności listopad 2019), 03618 (data ważności luty 2020), 03818 (data ważności luty 2020), 04818 (data ważności marzec 2020), 08918 (data ważności czerwiec 2020), 09018 (data ważności czerwiec 2020), 11118 (data ważności lipiec 2020).

Dlatego bardzo istotne jest, aby sprawdzić partię oraz datę ważności swojego leku, jeżeli wiemy, że posiadamy taki w naszej domowej apteczce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marek Piekarczyk stracił dziecko. Wstrząsające wyznanie: „Zrobili sobie imprezkę na oddziale” 
  2. Uwielbiany aktor „M jak Miłość” zmarł na raka trzustki. Do końca nie tracił nadziei
  3. Niewielu o tym pamięta. Tak kiedyś nazywała się Katarzyna Dowbor
  4. Dramat żony Wiśniewskiego. Przez rozwód musiała poddać się bardzo bolesnej operacji
  5. Z ostatniej chwili: Straszna katastrofa lotnicza. Samolot uderzył w helikopter

 

źródło: Gazeta pomorska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News