Lepiej nie bierz tych leków podczas upałów. To może być ekstremalnie niebezpieczne

Lepiej nie bierz tych leków podczas upałów. To może być ekstremalnie niebezpieczne Źródło: pixabay/jarmoluk

Leki, gdy zostaną niewłaściwie zażywane, mogą prowadzić do poważny konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale są medykamenty, które powinniśmy sobie odpuścić w trakcie niektórych zjawisk pogodowych. Sprawdzamy, czego nie powinno się brać w trakcie trwających w ostatnich dniach upałów.

Leki są bardzo często rzeczą, bez której nie możemy się obejść, szczególnie w przypadku zmagania się z przewlekłymi chorobami. Wydawałoby się, że w niektórych wypadkach powinniśmy je brać zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, niezależnie od panujących warunków, jednak okazuje się, że panujące obecnie upały, mogą zmienić wszystko. Te medykamenty powinny wręcz zostać odstawione, bo wzięcie ich może nieść za sobą naprawdę tragiczne konsekwencje. 

Leki, które mogą nam zaszkodzić w upały

Obecna aura sprawia, że wyjątkowo niebezpieczne mogą okazać się leki moczopędne, które najczęściej zażywają osoby z niewydolnością serca i nadciśnieniem. Biorąc pod uwagę, że upały zwiększają naszą potliwość, to w połączeniu z moczopędnymi lekami, wszystko może skończyć się odwodnieniem. Ważne jest jednak aby nie odstawiać tych leków samemu od razu, a wcześniej skonsultować to z lekarzem.

Zaszkodzić nam może także napar z dziurawca i wszelkie leki, które go zawierają. Roślina zawiera hipercynę, która powoduje uczulenie na światło słoneczne. W efekcie możemy naprawić się wyprysków lub złuszczającego zapalenia skóry.

Leki, po których zażyciu powinniśmy unikać słońca

Niebezpieczne mogą być również antybiotyki, które stosuje się w leczeniu zakażenia układu moczowego, czy zapalenia oskrzeli. Często są to leki z grupy fluorochinolonów, które są fototoksyczne. Oznacza to, że będąc wystawionym na promienie słoneczne podczas ich przyjmowania, możemy skończyć z zapalaniem skóry. Jeśli więc takowe stosujemy, nie powinniśmy wystawiać się na promienie słoneczne. Mimo upałów powinniśmy założyć na siebie jakąś zakrywającą ciało odzież (najlepiej przewiewną) i zakryć głowę czapką lub kapeluszem. Ponadto możemy zastosować krem z filtrem UV.

Przechowywanie leków w upały

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli w naszym domu temperatura przekracza 25 stopni, powinniśmy uważnie przejrzeć domową apteczkę. Wiele leków nie powinno być przechowywanych w wysokich temperaturach. Tego, w jakich warunkach powinniśmy przechowywać leki, dowiemy się z dołączonych do nich ulotek.

Jeśli nie ma przeciwwskazań na załączonej ulotce, to możemy umieścić leki w lodówce. Pamiętajmy, że niektóre medykamenty szczególnie nie lubią ciepła. Są nimi leki hormonalne (np. tabletki antykoncepcyjne), antybiotyki, insulina, leki adrenergiczne, uspokajające, oraz medykamenty w sprayu. Miejsce, w którym będziemy je przechowywać, powinno być nie tylko chłodne, ale i suche.

  1. Znany polski artysta ma raka! Jego córka w przerażających słowach powiedziała o stanie ojca
  2. Cała PRAWDA o rodzinie Mateusza Morawieckiego. Internautom opadły szczęki, gdy to zobaczyli. Nie pozbieracie się po tym
  3. Wielka porażka Norbiego. Najnowsze doniesienia o „Jaka to melodia” ukazały brutalną prawdę
  4. Dramat ojca dzieci Małgorzaty Rozenek. Po udarze spotkało go kolejne wielkie nieszczęście
  5. Meghan Markle i Harry niedawno zostali rodzicami i już przekazali radosną wiadomość. Gratulacje spływają z całego świata
  6. Nie żyje Marta. Jej ciało znaleziono w lesie

Źródło: Fakt

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu