Brak kilkuset leków w polskich aptekach. Minister zdrowia zabiera głos w sprawie

Brak kilkuset leków w polskich aptekach. Minister zdrowia zabiera głos w sprawie Źródło: pixabay/Ajale

Leki w aptekach nie są dostępne, a ciężko chorzy muszą zamawiać medykamenty z oddalonych placówek, aby kontynuować swoje leczenie. Sytuacja jest bardzo poważna, a w końcu głos postanowił zabrać minister zdrowia.

Leki błyskawicznie znikają z aptek, a w ich miejsce niestety nie pojawiają się nowe. Ostatni problem z dostawami leków poważnie dotknął pacjentów, ale również stał się przedmiotem sporu politycznego - opozycja zarzucała obozowi rządzącemu, że brak dostępności medykamentów to wina zbyt małego zaangażowania państwa w zwalczanie "mafii lekowych".

Leki nie dojeżdżają na czas do aptek. Problemy z dostawami

Od jakiegoś czasu brakowało oryginalnych, drogich medykamentów w polskich aptekach. Niestety, teraz zaczął się niedobór zamienników, tzw. leków organicznych. Najbardziej brakuje leków onkologicznych, neurologicznych, oraz szczepionek

- To są niestety leki, które pacjent musi brać. To są leki ratujące życie i bez których pacjent nie może się obyć - stwierdziła farmaceutka, Renata Kulig-Nowicka.

Sprawa stała się na tyle poważna, że zdecydował się na komentarz również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który rozmawiał na ten temat z Wojciechem Dąbrowskim w programie "Graffiti". Stwierdził, że kryzys został zażegnany i niedługo leki ponownie wrócą do aptek.

- Nie nazwałbym tego kryzysem. Był problem z dostawą substancji do całej Europy. Tak naprawdę duże koncerny zaopatrują się w jednym miejscu i w tym miejscu był problem. Dostawy do Polski i do Europy już zostały wznowione. W związku z tym leków, których brakowało przez te dwa miesiące, przybywa. Myślę, że to był główny powód niepokoju - powiedział minister zdrowia.

Uruchomiono infolinie dla pacjentów. Za brak leków odpowiadają "mafie lekowe"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dla pacjentów, którzy nie mogą znaleźć niezbędnych medykamentów w lokalnych aptekach, uruchomiono specjalną infolinię. Na niej będzie można uzyskać informacje, w której z najbliższych aptek będzie dostępny dla nich lek. Aby z niej skorzystać, należy zadzwonić na specjalnie przygotowany do tego numer - 800 190 590. Usługa zacznie działać od 15 lipca.

Za brak leków odpowiadać mają rzekomo organizacje przestępcze zajmujące się wywozem leków na zachód. Powodem takiej praktyki jest fakt, że medykamenty w Polsce są stosunkowo tanie, w porównaniu do ich cen za granicą. Różnice są często kilkukrotne, więc zwabia to osoby poszukujące łatwego i szybkiego zarobku.

- Należy także przypomnieć, że za część braków na rynku aptecznym odpowiadają mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów - informuje resort zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Chylińska tym razem przeszła samą siebie. Pospadacie z krzeseł na ten widok. Fani do teraz nie mogą dojść do siebie!
  2. Ujawniono prawdę o tożsamości Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie! Nikt o tym wcześniej nie wiedział
  3. Rozenek z hukiem przewróciła się do basenu, a jej wielki, ledwo zakryty biust, rozbryzgał wodę na boki
  4. Koszmar z dzieciństwa który Agata Duda "będzie miała przed oczami do końca życia". Przy rodzinnym stole słychać było tylko płacz
  5. Bardzo smutne wiadomości. Nie żyje Piotr Napierała
  6. Najnowsza prognoza pogody przeraża. Wiadomo już dokładnie, kiedy do Polski wrócą jeszcze bardziej piekielne upały

Źródło: Polsat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News