Koniecznie na nie uważaj! Jeśli bierzesz leki z tej listy, powinieneś unikać słońca

Koniecznie na nie uważaj! Jeśli bierzesz leki z tej listy, powinieneś unikać słońca Źródło: Pixabay/jarmoluk

Leki mogą mieć swoje skutki uboczne. Ich listę zawsze warto przejrzeć przed zażyciem. Są substancje, które mogą przynieść niepożądane efekty przy połączeniu ich z działaniem promieni słonecznych. Warto wiedzieć, o jakie lekarstwa chodzi.

Leki, które zażywamy, mogą zawierać substancje powodujące pewne niepożądane efekty. Zawsze należy przejrzeć listę skutków ubocznych, jakie może przynieść wzięcie danego lekarstwa i skonsultować jego użycie z lekarzem. Poniżej lista leków, które w połączeniu z promieniami słonecznymi, mogą doprowadzić do reakcji fotoalergicznych i fototoksycznych. Dobrze mieć świadomość, czy nie zażywamy substancji, które mogą nam zaszkodzić.

Te leki mogą wywołać choroby skóry. Wiele zależy od składu

Gdy przyjmiemy leki, zawierające określone substancje, słońce może wywołać u nas pewne choroby skóry. Ich najczęstszym objawem będzie zaczerwienienie, rumień, pęcherze i swędzenie. Negatywne reakcje nie zawsze przychodzą jednak od razu. Gdy po pewnym czasie na naszej skórze pojawią się symptomy choroby - np. brązowe plamy - możemy już nie połączyć ich zażyciem leku i nieskutecznie szukać innej przyczyny.

A jednak, to niektóre medykamenty - a także kosmetyki i perfumy - zawierają substancje, które zwiększają wrażliwość naszej skóry na słońce. Nie ma znaczenia, w jakiej formie ją przyjmiemy. Tak samo groźne może być zażycie doustne, jak i bezpośrednie posmarowanie skóry. Oczywiście skala reakcji alergicznej zależy od danego organizmu. Niektórzy ludzie maja większą wrażliwość na negatywne działanie danej substancji, u innych nie zobaczymy żadnego objawu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Warto zapoznać się z listą substancji, które mogą powodować reakcje alergiczne. Okazuje się, że stosowanie powszechnie używanych leków, takich jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, może mieć w połączeniu ze słońcem negatywne skutki. Dobrze wiedzieć, w jakich przypadkach należy unikać promieni słonecznych. Oto lista typów leków, przy których należy uważać na nadmiar słońca:

 • leki antykoncepcyjne - gdy zawierają estadoil,
 • leki moczopędne - które zawierają furosemid i hydrochloratiazyd,
 • leki przeciwdepresyjne – z amitryptyliną,
 • leki przeciwtrądzikowe – zawierające tetracyklinę,
 • leki przeciwarytmiczne – z amiodaronem w składzie,
 • leki przeciwpadaczkowe – zawierające fenytoinę
 • leki przeciwgrzybicze - z itrakonazolem,
 • antybiotyki -z doksycykliną w składzie,
 • chemioterapeutyki,
 • leki na nadciśnienie tętnicze - które zawierają diltiazem,
 • leki przeciwłuszczycowe - z psolarenami,
 • środki przeciwbakteryjne - zawierające kwas paraaminobenzoesowy.

Jeżeli zażywamy te rodzaje leków i wiemy, że będziemy przez dłuższy czas narażeni na działanie słońca - warto skonsultować ich użycie z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Mąż znanej polskiej wokalistki zmarł w jej ramionach. Gwiazda kompletnie się załamała. Po latach zdecydowała się wyznać całą prawdę
 2. Ujawniono prawdę o pochodzeniu Danuty Wałęsy. Te informacje elektryzowały miliony Polaków. Zdębiejecie!
 3. Uprawiali stosunek w oknie 9 piętra. Kobieta nie żyje, mężczyznę ocalił cud
 4. Wszyscy przeoczyli jeden ważny szczegół na zdjęciach ze chrztu syna Meghan i Harry'ego. W brytyjskich mediach zawrzało
 5. Synowa Katarzyny Dowbor wywołała burzę. Przyznała, że karmi piersią 1,5 roczne dziecko, matki dostały szału
 6. Jesteśmy wstrząśnięci, zmarła kultowa polska wokalistka, jedna z symboli Warszawy. TVP: przegrała z chorobą

Źródło: Wprost

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News