GIF pilnie wycofuje z aptek popularne leki przeciwbólowe. Aż 7 serii leku pojawiło się z groźnymi dla zdrowia błędami

GIF pilnie wycofuje z aptek popularne leki przeciwbólowe. Aż 7 serii leku pojawiło się z groźnymi dla zdrowia błędami Źródło: Pixabay/Steve Buissinne

Leki pilnie wycofane przez GIF. Popularny preparat przeciwbólowy zniknie z aptek. Powodem są błędy, które pojawiły się w aż 7 seriach specyfiku.

Leki zostaną pilnie wycofane z aptek w całej Polsce na mocy rozporządzenia GIF. Aż 7 serii popularnego preparatu przeciwbólowego zawierało groźne błędy, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Każdy, kto kupował ten lek, powinien zapoznać się z tą listą. 

Leki znikną z aptek 

Leki te mają zastosowanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, więc są specyfikiem na dosyć popularne dolegliwości, takie jak przeziębienie czy zapalenie gardła. Megapar Forte, a dokładniej egzemplarze pochodzące z określonych serii, zostaną wycofane ze sprzedaży. 

Problem został zgłoszony do GIF przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Osoby, które kupiły w ostatnim czasie ten preparat, powinny sprawdzić, czy nie znajdują się w niebezpieczeństwie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Lista felernych serii 

GIF podjął decyzję o wycofaniu z aptek leków sygnowanych tymi numerami seryjnymi: 

numer serii: Y00282, data ważności: 31.12.2020,
numer serii: Y00525, data ważności: 31.12.2020,
numer serii: Y00526, data ważności: 31.12.2020,
numer serii: Y00925, data ważności: 31.01.2021,
numer serii: Y03117, data ważności: 31.01.2021,
numer serii: Y07076, data ważności: 30.04.2021,
numer serii: Y07683, data ważności: 30.04.2021.

Specyfik ten może się okazać szkodliwy z powodu niezgodności ulotki dołączonej do opakowania z zatwierdzoną Charakterystyką Produktu Leczniczego. Dokładniej związane jest to z błędem w informacji dotyczącej maksymalnej dawki produktu. Osoba, która przeczyta taką ulotkę, mogłaby zasugerować się błędnymi wskazaniami i zażyć więcej tabletek niż powinna. Nie wiadomo jak w takiej sytuacji zareagowałby organizm, więc dla bezpieczeństwa GIF zdecydował się usunąć z rynku wszystkie egzemplarze zawierające tę pomyłkę. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać
2. Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje

Osoby, które już kupiły lek, a jego numer seryjny zgadza się z tymi podanymi powyżej, powinny powstrzymać się od zażywania go. Najlepiej jakby zaniosły produkt do apteki albo zwyczajnie się go pozbyły. Nie ma co ryzykować własnego zdrowia w takiej sytuacji. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dwa lata okradał pracodawcę. Trudno uwierzyć, ile wyniósł w kieszeniach
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Nasze babcie miały niesamowite sekretne sposoby na placki ziemniaczane. Zapach i smak aż czuć przez monitor
  4. Rydzyk będzie kształcił pielęgniarki. Zajmą się cielesnością
  5. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler

Źródło: RMF 24

Następny artykuł