Lekarze wstrząsnęli całą Europą. Zamiast głodówki użyją "broni ostatecznej"

Lekarze wstrząsnęli całą Europą. Zamiast głodówki użyją "broni ostatecznej"

Koniec trwającego 29 dni protestu lekarzy rezydentów. Ich akcja trwała od 2 października i przez cały ten czas spotkała się z ostrym oporem ze strony władz. Medycy zapowiadają jednak, że walka będzie kontynuowana. Wiadomo już, że wytoczą potężne działa.

Rozpoczęty w Szpitalu Dziecięcym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego protest szybko opanował inne miasta i specjalizacje lekarskie. Trwał 29 dni, w ciągu których minister zdrowia spotkał się z głodującymi lekarzami dwa razy, a Beata Szydło poświęciła im ledwie 30 minut. Nie udało się wypracować konsensusu, co zawiodło lekarzy. Zamiast się dogadać, władza zaczęła w mediach atakować lekarzy. Jak mówi Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL, medyków szkalowano, upokarzano i obrażano. - W trakcie trwania protestu głodowego rząd próbował nas podzielić, przekupić, zastraszyć. Byliśmy szkalowani, obrażani, upokarzani. Mówiono, że ten protest jest tylko o podwyżki, że jest sterowany politycznie. Protest nie był przeciwko władzy - mówi Biliński.

Lekarze w natarciu po raz drugi

Rezydenci nie kończą jednak walki. Jak mówią, w kolejnych miesiącach dalej będą zwracać uwagę na problem kulejącego sektora medycznego. Zapowiedzieli już, że masowo będą wypowiadać tzw. klauzule opt-out. Oznacza to, że będą przepracowywać jedynie minimum wymaganych godzin. Nie mają zamiaru pokazywać się na dodatkowych dyżurach i wyrabiać nadgodzin. Ta deklaracja wstrząsnęła całą Europą, która dotąd bacznie przyglądała się protestującym medykom. Bez wątpienia wystawienie tej "broni ostatecznej", doprowadzi w końcu do załamania systemu i zwróci uwagę władzy. - Od dzisiaj masowo rozpoczynamy wypowiadanie tzw. klauzuli opt-out, przestajemy pracować tę niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z kodeksem pracy, przestajemy być zmęczeni, łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjenta jako cyfry, tak jak każe nam NFZ - zapowiedział Biliński. źródło: gazeta.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News