Lekarze nie mają wątpliwości. "To już epidemia!"

Lekarze nie mają wątpliwości. "To już epidemia!"

Cesarka początkowo miała być rozwiązaniem tylko dla tych kobiet, które posiadają poważne przeciwwskazania medyczne. Dziś na cesarskie cięcie coraz więcej kobiet decyduje się w pełni świadomie. Powody takich decyzji są przeróżne, jednak nad nimi wszystkimi króluje szczególnie jeden - strach przez bólem przy porodzie siłami natury.

Cesarka - zbawienne ułatwienie dla kobiet, czy niebezpieczna ingerencja w ciało, która nie powinna być nadużywana? Głosy w tej sprawie nie milkną, a alternatywna forma porodu ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Pojawiają się już nawet grupy matek, które są zwolenniczkami sił natury, a cesarskie cięcie określają mianem "wydobycin", gdyż nie jest to według nich prawdziwy poród. Jak jest na prawdę?

Cesarka. I co dalej?

Rodzenie dziecka za pomocą cesarskiego cięcia wcale nie jest łatwiejszą i dogodniejszą formą witania malucha na świecie. Aby urodzić dziecko poprzez cesarskie cięcie, potrzebne jest nacięcie powłok brzusznych za pomocą skalpela. Taki ruch wiąże się z tym, że okres rekonwalescencji po porodzie wydłuża się, a blizna pooperacyjna nieprzyjemnie "ciągnie" i daje o sobie znać nawet przez długie lata po zabiegu. Podczas gdy kobieta rodząca siłami natury już po kilku godzinach może samodzielnie wstać z łóżka, umyć się i skorzystać normalnie z toalety, to mama od cesarskiego cięcia musi spędzić minimum 24 godziny w łóżku, w bezruchu. Zakazane jest wówczas nawet podniesienie głowy. Ponadto, trzeba pogodzić się z nieestetyczną blizną, która pozostanie na ciele już do końca życia.

Eksperci ostrzegają

W czasopiśmie medycznym "The Lancet" okazał się obszerny artykuł na temat cesarskiego cięcia. Według danych do których dotarł magazyn, ponad 21 procent wszystkich urodzeń na całym świecie odbywa się poprzez cesarkę. Nie jest to jednak aż tak dużo, bowiem według informacji które posiada  Fundacja „Rodzić po Ludzku”, w Polsce odsetek ten sięga aż 43 procent.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Na łamach "The Lancet" w sprawie wypowiedział się profesor Jane Sandall z King's College London. Według niej, dla kobiety która planuje następne ciąże, cesarka jest wyjątkowo niebezpieczna. Zwiększa ona bowiem ryzyko wystąpienia przy następnych ciążach komplikacji takich jak przedwczesny poród, zakrzepy w nogach, pęknięcie macicy, a także krwotoki. Co ciekawe, w Brazylii poród siłami natury uznaje się za proceder, na który decydują się jedynie biedni ludzie. - W Brazylii istnieje przekonanie, że poród siłami natury jest czymś, co robią biedni. Ponad połowa wszystkich urodzeń w tym państwie odbywa się przez cesarskie cięcie - można przeczytać w magazynie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Seksualny zwyrodnialec wykorzystał niepełnosprawnego psa. Pomóżcie go znaleźć
  2. Makijaż pod okulary dla dalekowidza. Jak wyglądać spektakularnie?
  3. Para ze Śląska szukała niani. Zaproszone na rozmowę kobiety BRUTALNIE wykorzystywano
  4. Kuchenne Rewolucje rozczarowały swoich fanów. To koniec tego biznesu
Następny artykuł