Lekarze w Polsce to w większości osoby w grupie ryzyka. Znamy dokładne liczby

Lekarze w Polsce to w większości osoby w grupie ryzyka. Znamy dokładne liczby Źródło: pixabay.pl/skeeze

Lekarze w Polsce są głównie narażeni na zakażenie koronawirusem. Nie tylko z tym musi borykać się nasza służba zdrowia.

Lekarze są najczęściej brani do grupy większego ryzyka przez panującego koronawirusa. Mimo wszystko, to nie jest jedyny problem o który musi się martwić służba zdrowia. W Polsce brakuje lekarzy i wiadomo to od kilku lat. Mowa tutaj również o luce pokoleniowej. Wielu z medyków jest już w wieku emerytalnym. Naczelna Rada Lekarska ocenia, że w Polsce brakuje aż 68 tysięcy lekarzy.

Lekarze są wyjątkowo narażeni i jest ich za mało

Osób, które mają wykształcenie lekarskie jest ponad 140 tysięcy. Do ogółu dochodzą również dentyści, których jest około 38 tysięcy. 447 osób to osoby z podwójnym prawem do wykonywania zawodu. Mowa tu o specjalistach, którzy mają tytuł zawodu lekarza jak i dentysty. Najwięcej lekarzy liczy województwo mazowieckie wraz z dentystami oraz specjalistami z podwójnym zawodem. Jest ich ogólnie ponad 30 tysięcy.

Na drugim miejscu plasuje się województwo śląskie gdzie lekarzy jest 16 811, zaś dentystów 4 096. Osób z podwójnymi specjalizacjami jest 87. Zliczając ich wszystkich wychodzi nam niecałe 21 tysięcy. Ostatnim województwem plasującym się na najniższym stopniu podium jest małopolskie. Tam jest 13 123 lekarzy specjalistów, 3 558 dentystów oraz 35 osób z podwójnymi specjalizacjami. Najmniej osób, które postanowiły pracować dla służby zdrowia jest w lubuskim i opolskim. W tych dwóch województwach jest 2 444 lekarzy. Dentystów w lubuskim jest 3 258, zaś w opolskim 697. Czterech z lubuskiego oraz ośmiu z opolskiego ma podwójną specjalizację.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Większość lekarzy to kobiety. Jest ich ponad 100 tysięcy. Mężczyzn zaś jest niespełna 70 tysięcy. Wiekowo najmniejszą liczbę osób stanowią najmłodsi czyli osoby do 25 roku życia. Wraz z lekarzami oraz dentystami jest ich 458. Najwięcej specjalistów jest w przedziale wiekowym od 51 do 55 lat. Ogólna liczba tych osób wynosi niecałe 21 tysięcy.

Najwięcej lekarzy wykonujących zawód według dziedziny i stopnia specjalizacji zajmuje się chorobami wewnętrznymi. Jest ich koło 30 tysięcy. Na drugim miejscu jest pediatria - ponad 15 tysięcy, a na trzecim medycyna rodzinna - ponad 11 tysięcy.

Dzisiaj grzeje: 1. Polsat: wojsko i policja wychodzi na ulice. Rozpoczyna się specjalna akcja w związku z koronawirusem

2. MZ po raz pierwszy poinformowało o wyzdrowiałych. W końcu wiadomo, ile osób oficjalnie pokonało koronawirusa w Polsce

Dentyści zaś najwięcej specjalizują się w stomatologii zachowawczej. Jest ich około 12 tysięcy. Najmniej znajduje się w dziale perio-donotolgii. Zaledwie ponad 500 osób tym się zajmuje. Osoby z podwójną specjalizacją obejmują dział w pomocy publicznej - 1 959, chirurgi szczękowo-twarzowej - 397, epidemiologi - 219 oraz higieny 212.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Objawy świadczące o chorobie tarczycy. Nigdy ich nie lekceważ
  2. Zmarła znana polska dziennikarka sportowa. Odeszła w młodym wieku, jej głos znały tysiące 
  3. Goście ślubni otworzyli zaproszenia i stanęli jak wryci. Nigdy nie widzieli większej żenady, zdjęcie tylko dla odważnych
  4. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Wielu Polaków do końca trzymało za nią kciuki, 2-letnia Anielka zmarła po heroicznej walce
  5. Kot z ludzką twarzą? Ludzie nie mogli uwierzyć, gdy go zobaczyli
  6. Ważne dla wszystkich. Jutro Lidl, Biedronka, Dino, Żabka i Kaufland będą pracować inaczej niż zwykle

Źródło: medonet.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News