lekarze minister zdrowia zmiana
pikio.pl
Joanna Szwalikowska - 3 Listopada 2020

Ministerstwo zdrowia podjęło zaskakującą decyzję. Chodzi o lekarzy, ogromna zmiana w służbie zdrowia

Lekarze już niedługo zostaną objęci kolosalnymi zmianami, jakie zajdą w polskiej służbie zdrowia. Ministerstwo zdrowia podjęło zaskakującą decyzję.

Lekarze stają przed coraz trudniejszym zadaniem. Pandemia koronawirusa przybiera na sile, a medycy dokładają wszelkich starań, aby podołać pogarszającej się się sytuacji epidemicznej w Polsce. Ministerstwo zdrowia podjęło zaskakującą decyzję.

Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaTragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

Lekarze walczą z COVID-19. Ministerstwo podjęło zaskakującą decyzję

- Jesteśmy otwarci na wszystkich lekarzy, realnie szanse są na lekarzy zza wschodniej granicy, głównie Białoruś i Ukraina, ze względu na mniejszą barierę językową - mówił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna". Jak dodał, może chodzić nawet o ponad tysiąc osób.

Jak przekazał wiceszef resortu zdrowia, ministerstwo jest otwarte na przyjęcie lekarzy zza wschodniej granicy do walki z koronawirusem. Jego zdaniem, możliwe, iż będzie to nawet ponad tysiąc osób. Wiceminister został również zapytany o to, jak wysokie "zachęty" zostaną zaproponowane lekarzom.

- Przy 15 tys. łóżek i odpowiedniej liczbie lekarzy, koszty ocenialiśmy na ok. 100 mln zł miesięcznie. Jednak liczba łóżek stale rośnie, dodatkowo uruchamiane są szpitale tymczasowe, coraz więcej łóżek dla pacjentów z Covid-19 jest tworzona przy szpitalach pierwszego poziomu, więc i koszty wzrosną. Dziś za wcześnie na takie szacowanie - przekazał Gadomski w rozmowie z "DGP", która została opublikowana we wtorek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Zdaniem wiceministra sytuacja jest zbyt dynamiczna, by ministerstwo było w stanie dokładniej ocenić koszty. Jak przyznał osoby "przesuwane" są w ramach jednego systemu. Oprócz tego konsolidowana także może być praca np. anestezjologów. Gadomski wskazał również, iż poszukiwani specjaliści, to ci, którzy mogą dołączyć się do walki z pandemią w naszym kraju.

- Mamy już deklarację, że przyłączy się np.: 18 szpitali prywatnych, które zaoferują dodatkowe ponad 1 tys. łóżek z personelem medycznym. Będziemy chcieli także zachęcić do pracy lekarzy z zagranicy - poinformował. Na pytanie o to, o jaką liczbę chodzi, odpowiedział, iż będzie to nawet ponad tysiąc osób. Tłumaczył, iż wielu lekarzy obecnie jest w trakcie procedury uzyskania nostryfikacji dyplomu. To właśnie one będą miały szansę pracować w Polsce szybciej.

Wiceminister przekazał, że ministerstwo zdrowia otwarte jest na wszystkich lekarzy. Realnie ocenia jednak szanse na lekarzy zza wschodniej granicy. Argumentem miałaby być mniejsza bariera językowa. Najbardziej pożądanymi są specjaliści medycyny ratunkowej oraz anestezjolodzy. Gadomski poinformował, iż w planie na kolejny rok przewidziane jest ponad 300 mln złotych więcej na Podstawową Opiekę zdrowotną.

- A trzeba pamiętać, że Covid-19 został zabezpieczony odrębnym strumieniem. Lekarze rodzinni otrzymają od 40-100 zł za pacjenta z koronawirusem - skwitował.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu

2. Wprowadzą zakaz wychodzenia z domu? Niepokojące słowa ministra, Polacy mogą wkrótce dotkliwie odczuć pandemię

3. Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość. Dotyczy wszystkich Polaków

- Dodatkowo płacimy przecież na zabezpieczenie covidowe - 3 proc. do każdej faktury od lipca. Szacujemy, że będzie to kolejne 400 mln zł. Zaproponowaliśmy też POZ podtrzymanie programu informatyzacji - przewidziano dotację - w sumie 50 mln zł. I przekazaliśmy 50 mln zł na środki ochrony indywidualnej dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Gdy się to skumuluje, to zbliżamy się do poziomu 1 mld zł. Przy trudnej sytuacji budżetowej całego sektora to ogromne pieniądze. I nie zmienia tego nawet stała stawka - przekazał wiceminister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia podjęło zaskakującą decyzję i oczekuje wsparcia od lekarzy przybywających zza wschodniej granicy. Jak widać, sytuacja epidemiczna z każdym dniem robi się coraz bardziej niepokojąca, dlatego wymaga podejmowania zdecydowanych działań oraz ogromnego wsparcia dla służby zdrowia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przyprowadził do domu psa, kot wściekł się na sam jego widok. Reakcja nie do opisania, mina zdradza wszystko
  2. Diego Maradona pilnie przewieziony do szpitala. Jego stan nie napawa optymizmem
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. CERT alarmuje. Klienci InPost celem ataków hakerskich. Można stracić wszystkie oszczędności
  7. 27 księży zaapelowało w sprawie wyroku TK. W liście padły mocne słowa na temat decyzji polityków
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News