Czyścił ucho patyczkiem, wylądował na stole operacyjnym. Lekarze ostrzegają

Czyścił ucho patyczkiem, wylądował na stole operacyjnym. Lekarze ostrzegają Źródło: Youtube.com, TomoNews Poland

Lekarz laryngolog zwykł zalecać pacjentom czyszczenie wnętrza ucha wyłącznie przeznaczonymi do tego celu środkami. Choć od lat przestrzega się ludzi przed dłubaniem patyczkami kosmetycznymi, stare nawyki wciąż biorą górę. Jak donosi Radio Zet, jeden z pacjentów, który przesadził z czyszczeniem metodą "patyczkową", nabawił się infekcji bakteryjnej, która zagraża życiu.

Lekarz badający choroby uszu nie powinien zachęcać dziś do czyszczenia ich z woskowiny jednorazowymi patyczkami. Wyjątek od tej zasady stanowi zewnętrzna część ucha. Niestety, wielu z nas ma dalej w zwyczaju czyścić tzw. ucho wewnętrzne patyczkami.

Lekarz ostrzegał przed czyszczeniem uszu patyczkami. Pacjent wylądował na stole operacyjnym

O tym, że dłubanie patyczkami może mieć fatalne skutki, dowodzi dziś zdrowotny serwis Radia Zet. Czytamy, że pewien mężczyzna, który przywykł do wkładania patyczków do uszu na co dzień, przesadził z niewłaściwym nawykiem. Trafił do szpitala, a lekarze rozpoznali u niego infekcję bakteryjną, która może nawet zagrażać życiu.

Laryngolodzy zwykli do znudzenia powtarzać pacjentom iż uszu nie powinno czyścić się patyczkami. Zagrożeń jest wiele: od wspomnianej infekcji, przebicia błony bębenkowej po głuchotę.

Przytaczana historia potwierdza najgorsze. Wielu z nas ignoruje zalecenia lekarzy wybierając najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Przykład złego dbania o czystość ucha miał miejsce w Anglii.

Radio Zet przytacza dziś historię, którą rozpowszechniły na Wyspach brytyjskie media. 31-letni mężczyzna, który zwykł czyścić uszy patyczkami, miał trafić do szpitala po ataku epilepsji. W jej następstwie doszło do utraty przytomności. Tomograf wykazał dwa duże ropnie w wyściółce mózgu. Szczegółowe badania wykazały, że powstały wskutek... czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi. Wkładanie ich do uszu przełożyło się na rozwój bakterii, która z kolei przesunęła się w kierunku mózgu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przypadek opisano m. in. na łamach "British Medical Journal". Pech Brytyjczyka polega na tym, iż wierząc w słuszność praktykowanej higieny ucha zakaził się szkodliwą bakterią. Skończyło się na operacji, tygodniowej rekonwalescencji i długim leczeniu antybiotykiem. 

Lekarze zalecają, by czyścić uszy specjalnymi preparatami zawierającymi np. oliwę z oliwek, która zmiękcza zbierającą się w tej części ciała woskowinę. Po spryskaniu rozmięka, przez co łatwo wypada lub wypływa na zewnątrz. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Seniuk z synem. To PRZYSTOJNY i bardzo znany aktor [ZDJĘCIA]
  2. Kim jest mąż Edyty Herbuś? Nikt się TEGO nie spodziewał!
  3. Do sieci trafiło zdjęcie Julii Wieniawy w bikini. Oczy wychodzą z orbit!
  4. Przy Wiśniewskim zrozumiała, że jest lesbijką?! Szokujące słowa piosenkarza
  5. Ślubna tragedia. Nie żyje panna młoda, nagle zaczęła wymiotować krwią

źródło: Radio Zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News