Lekarz zdradził prawdę
unsplash.com Mufid Majnun
Irmina Jach - 14 Listopada 2020

Lekarz zdradził, jaka grupa osób znajduje się wśród ciężkich przypadków zakażeń. Niepokojące

Lekarz zdradził, jaka grupa osób jest najbardziej narażona na powikłania związane z zachorowaniem na COVID-19. Warto zapoznać się z tą informacją. Eksperci nie mają wątpliwości, że choć dzienne raporty o nowych i potwierdzonych przypadkach zarażeń koronawirusem publikowane przez Ministerstwo Zdrowia donoszą o coraz mniejszej liczbie chorych, na stabilizację sytuacji epidemiologicznej przyjdzie poczekać jeszcze wiele miesięcy.

Lekarz, profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, członek Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych Prezesa Rady Ministrów, zabrał głos na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Według niego wiele osób wciąż narażonych jest na niebezpieczne powikłania związane z zachorowaniem na COVID-19.

Mieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęMieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęCzytaj dalej

Lekarz zdradził, kto jest najbardziej narażony na powikłania związane z zachorowaniem na COVID-19

Od kilku dni dzienna liczba nowych i potwierdzonych przypadków zakażeń COVID-19 przestała rosnąć. Mateusz Morawiecki nie ma wątpliwości, iż jest to skutek obowiązujących od tygodnia obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Przed dwoma dniami premier ogłosił, że obecnie nie ma konieczności podejmowania decyzji o wprowadzeniu lockdownu.

W sobotę, 14 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych i potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem. Eksperci ostrzegają jednak, że na cieszenie się pozorną stabilizacją jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Przypominają, że w ostatnich dniach wykonywanych było zdecydowanie mniej testów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Jeżeli w ciągu najbliższych kilku dni będziemy obserwować, że liczby zakażeń będą się stabilizować na poziomie dwudziestuparu tysięcy, to jeszcze nie jest dobrze, ale jest to sygnał, że być może zaczynają działać te mechanizmy ograniczeń, które zostały wprowadzone. W dalszym ciągu są to na tyle duże wartości, że funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej jest zagrożone, bo kolejne chore osoby spośród tych wykrywanych przypadków zakażeń trafiają do systemu, który już jest przepełniony - mówił profesor Krzysztof Tomasiewicz.

Tylko w ciągu ostatniej dobry z powodu COVID-19 i powikłań z nim związanych zmarło 548 osób. To największa dobowa liczba ofiar śmiertelnych od początku epidemii, co zdaje się potwierdzać przestrogi, które specjaliści kierują do Polaków. Lekarz zaznacza, że problemem jest także to, że pacjenci trafiają do szpitali w coraz cięższym stanie.

- Niepokojące jest to, że trafiają do nas pacjenci, którzy mają saturację na poziomie 75-80. Ludzie pozostają w domach do ostatniej chwili i dopiero kiedy jest bardzo źle, jadą do szpitala, a wtedy mamy ograniczone możliwości pomocy. W momencie, kiedy są objawy zapalenia płuc, pacjent już powinien trafić do szpitala - dodaje ekspert.

Zmieniła się również grupa wiekowa, która wymaga hospitalizacji. Alarmujące jest to, że na oddziałach leży coraz więcej osób w wieku młodym, którzy - w przeciwieństwie do seniorów - teoretycznie nie znajdują się w grupie najwyższego ryzyka. Ich stan nierzadko jest bardzo poważny.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. „Rodzice mają 6 córek , a każda z nich ma brata”. Potrafisz rozwiązać zagadkę? Przerosła 96% z nas

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

- Rzeczywiście mamy teraz dużą liczbę ciężkich przypadków wśród pacjentów w sile wieku, tzn. 30-40-latków. To jest bardzo niepokojące. Tak młodych pacjentów w tak ciężkim stanie w okresie kwietnia-maja nie widzieliśmy w ogóle. Dawno przestaliśmy już zakładać, że wiek w tej chorobie pełni jakąś funkcję ochronną - ostrzega lekarz.

Specjalista nie ukrywa, że sytuacja w polskich szpitalach jest dramatyczna. Brakuje nie tylko łóżek, ale także tlenu. W wielu miejscach wstrzymano wykonywanie zabiegów na blokach operacyjnych. Rolę odgrywa także skrajne przemęczenie personelu medycznego.

Lekarz nie ukrywa, że najtrudniejsze tygodnie są wciąż przed nami. Kolejne uderzenie pandemii koronawirusa może czekać nas już po Nowym Roku. Gdy zarażenia COVID-19, przypadki grypy oraz przypadki przeziębienia nałożą się na siebie, sytuacja stanie się znacznie poważniejsza. Warto przygotować się na ten moment.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Szpital odmówił przyjęcia 12-letniej dziewczynki. Powód decyzji woła o pomstę do nieba
  3. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  4. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  5. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  6. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  7. Dodajesz imbir do herbaty? Cudownie, wzmacniasz pracę ważnego narządu
  8. Kolejny apel do ministra rolnictwa. Tym razem pojawiła się prośba o 6-letnie odroczenie zakazu
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: ABC Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News