Lek na koronawirusa. Polacy będą oficjalnie pracować nad szczepionką

Lek na koronawirusa. Polacy będą oficjalnie pracować nad szczepionką Źródło: Unasplash.com CDC

Lek na koronawirusa opracowywany jest przez naukowców na całym świecie. Właśnie do mediów dotarły oficjalne informacje. Polacy także rozpoczną pracę nad szczepionką.

Lek na koronawirusa to obecnie priorytet dla naukowców. Niektóre instytuty prowadzą skoordynowane działania, inne badają SARS-CoV-2 na własną rękę. Teraz pracę podejmą także Polscy badacze.

Lek na koronawirusa priorytetem dla polskich naukowców

Dzisiaj Prezes Agencji Badań Medycznych przekazał informację o rozpoczęciu prac nad lekiem na koronawirusa. ABM wypracowało porozumienie z ministrem zdrowia, Łukaszem Szumowskim. Badanie dotyczyć ma nie tylko szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, ale także wspierać prace nad kuracją leczącą z COVID-19.

- Podejmujemy wyzwanie wobec zagrożenia epidemiologicznego naszych obywateli, poszukując skutecznej drogi w walce z CoV-2. Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby. Liczę, że dzięki współpracy ze stroną amerykańską oraz wiodącymi grupami badawczymi ze świata uda nam się przekazać wkład w te tak ważne i potrzebne dziś rozwiązania - mówił prezes ABM, doktor nauk medycznych Radosław Sierpiński.

Naukowcy z polskich uczelni będą współpracowali z amerykańskimi uczonymi

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W polskim zespole badawczym będą m.in. naukowcy z uniwersytetów medycznych w Warszawie i Wrocławiu. Jak podaje strona  ABM, toczą się rozmowy w sprawie współpracy z amerykańskim National Institutes of Health, oraz Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. Ponadto planowane jest zawiązanie współpracy z europejskimi uniwersytetami. Również chińska ambasada zadeklarowała chęć pomocy.

Dzisiaj grzeje: 1. Zakażenie potwierdzono u 12-latki. Dziewczynka jest w stanie krytycznym
2. Lekarze dostaną wytyczne, których zakażonych nie ratować. Druzgocące doniesienia z zagranicznego kraju

- W naszym projekcie chcemy wykorzystać nanoprzeciwciało, które umieszczone zostanie na główce bakteriofaga. To nanoprzeciwciało będzie w stanie rozpoznać wirusa SARS-CoV-2 i uniemożliwi mu wniknięcie do komórek ludzkich. Bakteriofagi są wykorzystywane w terapii od dziesięcioleci i są bezpieczne dla człowieka. Natomiast nanoprzeciwciała są od niedawna testowane jako potencjalne leki. Dotychczas nikt jeszcze nie wykorzystał połączenia bakteriofag-nanoprzeciwciało do walki z wirusami ludzkimi. Jesteśmy pionierami - mówił profesor Narodowego Instytutu Onkologii, profesor Jan Walewski, który będzie liderem projektu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Szczepionka na koronawirusa będzie już niebawem? Właściciel Hoffenheim podał radosną nowinę, znamy datę
  3. Przyłapali Kaczyńską na gorącym uczynku. Ręce opadają na widok, co wyrabia w trakcie kwarantanny
  4. Krzysztof Krawczyk pogrążył się w smutku. Informacja o śmierci była zupełnie niespodziewana
  5. Pokazała, jak wygląda test na koronawirusa. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz
  6. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie

Źródło: abm gov

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News