Minister zdrowia o braku leków w aptekach: "Problem został rozwiązany"

Minister zdrowia o braku leków w aptekach: "Problem został rozwiązany" Źródło: Pixabay.com/stevepb

Lek często jest jedyną możliwością, aby człowiek chory mógł wieść normalne życie. Do tej pory nikt nie musiał się zastanawiać, co się stanie, gdy odpowiedniego medykamentu nagle zabraknie, teraz jednak ta obawa stała się całkiem realna. Doniesienia o dostępności niektórych specyfików są przerażające.

Lek dla wielu osób dotkniętych przez przewlekłe choroby jest jedyną szansą na poprawne funkcjonowanie. Gdyby nie on, ich zdrowie, a nawet życie może zostać zagrożone. Niestety, w ostatnim czasie wielu Polaków musiało szukać odpowiedniego medykamentu w wielu aptekach, często bezskutecznie. Minister zdrowia odniósł się do tej przerażającej sytuacji.

Lek niedostępny w aptece? Wielu chorych było przerażonych

Pojawił się bardzo niepokojący problem w całej Europie - zabrakło leków na takie choroby jak nadciśnienie, cukrzyca i astma. Choć trudno to sobie wyobrazić, w aptekach po prostu nie było odpowiednich specyfików. Jak się okazało, problem dotknął nie tylko Polski, ale całego kontynentu. Hurtownie były bezradne, nie mogły zaoferować nawet tych medykamentów, z którymi do tej pory nie było żadnego problemu. Dramatyczna sytuacja sprawiła, że sama Naczelna Rada Aptekarska napisała do ministra zdrowia z informacją, że z dnia na dzień jest coraz gorzej.

- Był problem z dostępnością leków w całej Europie, związany z dostarczaniem przez producentów. Sięgał aż do produkcji substancji czynnej, czyli aż do Chin. W tej chwili ten problem jest już rozwiązany. Te produkty trafiają do hurtowni, trafiają do aptek. Wznowiona została dystrybucja i dostarczanie substancji do Polski - odpowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Minister zdrowia uspokaja. Sytuacja będzie się polepszać

Według słów Szumowskiego, już niedługo problem braku medykamentów w aptekach zostanie zażegnany, a każdy lek powinien być ponownie dostępny tak samo łatwo, jak poprzednio. Tymczasem została uruchomiona specjalna infolinia, na która mogą dzwonić chorzy, by dowiedzieć się, w jakiej placówce dostaną potrzebny specyfik. 

Jak zapewnia polityk, już teraz pojawił się milion opakowań euthyroksu, którego wcześniej brakowało przez prawie dwa miesiące. Wygląda na to, że dramatyczna sytuacja powoli się stabilizuje, a osoby zażywające konkretne leki na swoje schorzenia mogą się powoli się uspokoić. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Tyszkiewicz miała romans z 30 lat młodszym aktorem! On miał 24 lata, ona 54. Nie uwierzycie, z kim!
  2. Nie uwierzycie, jak wygląda dziecko Omeny Mensah! Gdy zobaczycie zdjęcie, zdębiejecie
  3. W każdej chwili mogą CAŁKOWICIE odebrać Ci 500 plus. Wiadomo już, kto je straci
  4. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie wyśle jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu
  5. Lekarze otworzyli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Kiedy zobaczyli, co naprawdę było w środku, pobledli
  6. Robert Lewandowski przywalił z kopa we flaszkę i wyzwał znanego piłkarza. Nagranie trafiło do sieci

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News