Lek na cukrzyce
Unpslash.com Nathaniel Yeo
Konrad Karpiuk - 1 Czerwca 2020

Niemal 2 miliony Polaków zażywa jeden lek. Uwaga, może zwierać rakotwórczą substancję

Popularny lek jest zażywany przez blisko dwa miliony Polaków. Jak dowodzą najnowsze badania, medykament zawiera niebezpieczną, rakotwórczą substancję w ilościach znacznie przekraczających normy. W niektórych krajach zaczęto już podejmować działania, ale w Polsce wciąż brakuje odważnych decyzji w tej sprawie. Niestety, sytuacja nie jest zbyt dobra.

Powszechny lek oparty na metaforminie, według "Dziennika Gazety Prawnej" miał zawierać w składzie rakotwórczy związek NDNA. Medykament jest dla wielu cukrzyków podstawą leczenia, to też sprawa wymagała jak najszybszej interwencji. Komentarza udzieliły Amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), Europejska Agencję Leków (EMA), a w Polsce Ministerstwo Zdrowia zwołało wtedy sztab kryzysowy. Wyniki najnowszych badań przeszły najgorsze oczekiwania.

Popularny lek zawiera rakotwórczą substancję

Stwierdzono, że zanieczyszczenie istnieje, ale bezpieczniej dla cukrzyków jest zażywać lek niż go odstawić. Ponadto zlecono sprawdzenie, jaki jest poziom zanieczyszczeń w medykamencie. Dyrektorka Narodowego Instytutu Leków zarzuciła ,mediom sianie paniki, podając, że substancja znajduje się również w wędzonkach, a jej stężenie wcale nie jest wysokie. Jednak najnowsze badania dały zupełnie inne wyniki.

500 plus wielkie zmianyJuż od 1 lipca wielka zmiana w 500 plus. Dotknie wielu rodzin, które nie miały o niej pojęciaCzytaj dalej

Niestety, najnowsze badania potwierdziły, że poziom szkodliwej substancji jest większy, niż z początku zakładano. Amerykańscy urzędnicy zgłosili się do pięciu firm farmaceutycznych, aby dobrowolnie wycofali leki. Jak wynika z seulskich mediów, również Korei Południowej wstrzymano sprzedaż kilkudziesięciu leków.

Sprawa jest "zamiatana pod dywan"

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Michał Wiśniewski matka tragediaMama Wiśniewskiego przerwała milczenie. Wiele osób nie miało pojęcia o wielkiej tragediiCzytaj dalej

Wiadomo jednak, że nie da się w pełni pozbyć leku z rynku, bo zażywa go większość cukrzyków i nie ma istnieje dla niego żaden zamiennik. Urzędnicy dążą do tego, aby wyeliminować z rynku te leki, które mają zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Przynajmniej w USA, bo w Europie badania wciąż się przekłada. EMA tłumaczy tę sytuację pandemią koronawirusa.

Dzisiaj grzeje:

1. Udało się, media obiegła wiadomość o Jolancie Kwaśniewskiej. Gratulujemy i bijemy brawa
2. Od 1 lipca zmiana w programie „500 plus”. Dotyczy tysięcy rodziców z całej Polski

- Wymówki, że NDMA występuje w żywności czy nawet wodzie, są niewystarczające. To modelowe zamiatanie sprawy pod dywan. Nowotwory nie powstają z dnia na dzień. Nikt więc nie udowodni, że to przekroczona norma w metforminie wywołała chorobę. Ale chciałbym, żeby organy nadzoru wraz z producentami zmierzyły się z problemem, a nie udawały, że on nie istnieje - powiedział dla Dziennika profesor Zbigniew Fijałek, kierownik Zakładu Farmacji Kryminalistycznej WUM.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisji
  2. Tragiczny wypadek dwóch młodych gwiazdorów. Ich samolot runął na ziemię, mieli tylko 23 lata
  3. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych
  4. Sytuacja jest napięta, każda godzina niesie zagrożenie. Wprowadzono pilny alarm, najgorzej jest na południu
  5. Właśnie ogłoszono ogromne zmiany. Największe zaczną się już 15 czerwca
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Odkrycie mozaikaKopali w ziemi i nagle usłyszeli dziwny dźwięk. Gdy zobaczyli co znaleźli, zaniemówiliCzytaj dalej

Źródło: Dziennik

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News