Lech Wałęsa wygrał. Upokorzony Antoni Macierewicz musiał odejść z ugrupowania

Lech Wałęsa wygrał. Upokorzony Antoni Macierewicz musiał odejść z ugrupowania Źródło: fot. youtube.com

Konflikt na linii Lech Wałęsa-PiS zapoczątkowany został już ćwierć wieku temu. Dziś to partia rządząca góruje nad byłym prezydentem. Był jednak taki czas, kiedy założyciel "Solidarności" zmusił Antoniego Macierewicza do odejścia.

Nienawiść obozu władzy wobec do prezydenta w latach 1990-1995 ma wiele podłoży. Zaliczają się do nich domniemana przeszłość agenturalna Wałęsy, marginalna rola braci Kaczyńskich w "Solidarności", czy ich wyrzucenie z Kancelarii Prezydenta po niespełna roku pracy. Jeśli chodzi o oskarżenia o współpracę z SB, to właśnie Lech Wałęsa był pierwszy, gdyż właśnie pod tym pretekstem pozbył się późniejszych prezydenta i premiera ze swojego otoczenia. Otwarta, w której główną bronią są groźby osadzenia w zakładzie karnym, trwa, a jej końca nie widać. Warto w tym momencie więc przypomnieć sytuację, kiedy Lech Wałęsa wygrał nad innym prominentnym działaczem obecnego PiS. Związkowiec zmusił Antoniego Macierewicza do odejścia.

Antoni Macierewicz na znak sprzeciwu opuścił swoje ugrupowanie

W 1984 roku z inicjatywy prof. Stefana Stommy powstał nieformalny Klub Myśli Politycznej Dziekania. Cztery lata później dołączył do niego Antoni Macierewicz. Zajmujący się wówczas m.in. krytyką działań i polityki Lecha Wałęsy Klub, był idealnym miejscem dla przyszłego ministra. Mówi się o tym mało, ale gdy w 1989 roku organizacja poparła umowę opozycji z władzą zawartą przy Okrągłym Stole, Macierewicz w akcie sprzeciwu opuścił go. Zwycięstwo Lecha Wałęsy było więc powodem porażki politycznej Macierewicza, który starał się przekonać jak największą liczbę środowisk i działaczy do postawienia się w opozycji wobec założyciela "Solidarności". Co ciekawe w obradach, które zakończyły się oprotestowanym przez Macierewicza wynikiem, uczestniczyli bracia Kaczyńscy. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie. ZOBACZ TAKŻE:
  1. Będą dymisje w rządzie PiS! Jest 5 nazwisk ministrów
  2. Największa tajemnica Jana Olszewskiego wyszła na jaw! To dlatego Wałęsa go obalił?
  3. Przełomowy moment w historii! Tusk zdecyduje o losie UE
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News