Lech Wałęsa z okazji stulecia odzyskania niepodległości postanowił uczcić święto listem, który wysłał do Polaków. Wzruszającą opowieść o demokracji i wspomnienie o „Solidarności” opublikowały najważniejsze europejskie tytuły. Prezydent postanowił także przeprosić Polaków.

Lech Wałęsa postanowił się odnieść do zawiłej historii Polski po 1918 roku. W stulecie odzyskania niepodległości, postanowił także wspomnieć o tym, jakie były założenia „Solidarności” i ile spośród zobowiązań udało mu się zrealizować. Skomentował także nastroje panujące wokół Konstytucji aktualnie i przeprosił. Szczególnie zaskoczył tym ostatnim.

Lech Wałęsa przeprasza Polaków. Co napisał w swoim liście były prezydent?

– Nie wyobrażaliśmy sobie wtedy, że żądza władzy plus kompleksy potrafią w tak destrukcyjny sposób wykorzystać aspiracje Polaków. Że demokratycznie wybrana władza może dla swoich krótkowzrocznych celów doprowadzić do osamotnienia, osłabienia i rozbrajania Polski – mówił o czasie, gdy działał w „Solidarności”.

Zdecydowany ton, który posłużył byłemu prezydentowi do wyrażenia swojej opinii o wolności i niepodległości z pewnością odbił się echem w Prawie i Sprawiedliwości.

– Dziś z polityki i historii usuwa się fakty. Kompromituje ideę parlamentaryzmu. Metodycznie łamie konstytucję i demontuje państwo prawa (…). Po wygranych wyborach trzeba będzie naprawić nasze państwo, budując wiele jego instytucji od nowa. Niestety, usuwanie szkód społecznych zabierze nam więcej czasu niż ta władza – skomentował wydarzenia z polskiej sceny politycznej.

Okazuje się, że Lech Wałęsa wyraźnie wskazuje na zagrożenie demokracji oraz nieprzestrzeganie Konstytucji. Laureat Nagrody Nobla postanowił także przeprosić Polaków.

– Zarówno w II, jak i III Rzeczypospolitej po jednym pokoleniu wychowanym w systemie demokratycznym zwyciężał nawyk chodzenia na skróty. Ja też mu uległem. I za to przepraszam Polaków – zauważa w liście Wałęsa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Małgorzata Wassermann pokazała swoją prawdziwą twarz! Takiej jej nie znaliśmy

Wałęsa wciąż wzbudza kontrowersje

Nastroje wokół oceny polityki działacza w Polsce są różne. Pomimo wielu kontrowersji, Lech Wałęsa jest w Polsce symbolem wolności i niezależności. Dla pokolenia, urodzonego w latach 50. i 60. nierzadko jest postacią ikoniczną.

Mimo wszystko wiele środowisk potępia działania byłego prezydenta. Na uwagę jednak zasługuje fakt, że największe dzienniki europejskie przedrukowały jego list. Wśród nich: „Le Monde”, „La Repubblica” i „La Vanguardia”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Papież Franciszek komentuje 11 listopada w Polsce! Apel do polskich władz
  2. Morawiecki osiągnął szczyt żenady! To dlatego zabraknie go 11 listopada
  3. Ale SPRYCIARZ! Kaczyński wymyślił jak uniknąć Tuska 11 listopada
  4. Zamykają je żywcem w “grobach”. Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  5. Znaki zodiaku, które są cudownymi partnerkami

10 rodzin polskich polityków, które cieszą się największą popularnością

ŹRÓDŁOonet.pl

Absolwentka twórczego pisania Uniwersytetu Łódzkiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarka Pikio.pl