Lech Wałęsa nie przestaje zaskakiwać. Na niespełna tydzień przed wyborami samorządowymi legenda „Solidarności” i były prezydent Polski zaapelował o czynny udział w niedzielnym głosowaniu. Choć nie zasugerował na kogo głosować jego wpis wymownie określa kogo nie wybierać. Do zobrazowania sytuacji Wałęsa posłużył się zadziwiającym porównaniem.

Lech Wałęsa nawiązał do czasów swojej młodości,kiedy żyło się zupełnie inaczej niż dziś. W autorytarnej PRL nie zgadzał się na codzienną rzeczywistość. Wspomniał, że tworzyło się w nim uczucie buntu, na skutek którego udało się zmienić Polskę i świat.

Przestrzegł jednak, że pamięta czasy zniewolenia, które wykształtowały w starszych pokoleniach Polaków koszmarne nawyki.

– Doświadczenie niewoli na zawsze pozostawiło we mnie rany . Brak wolności to ciągłe poczucie, ze ktoś cię obserwuje. To ten ścisk w brzuchu, że nie wolno ci być sobą, że musisz cały czas udawać przed światem – argumentował Lech Wałęsa.

Były prezydent czuje zagrożenie. Dla demokracji

Przyznał, że w takim świecie wszystko podlega ocenie, od wyglądu, przez życie prywatne po mówienie, a nawet milczenie. Były lider „Solidarności” zaznaczył, że skutkiem takiej opresji jest samokontrola – samodzielnie stajemy się dla siebie „strażnikiem więziennym”.

Były prezydent Polski nawiązał też do czasów najnowszych. Przyznał wprost, że nie wszystko w blisko 30-letniej historii wolnej Polski wyszło. Niemniej nie powinno to być – zdaniem Wałęsy – powodem do wybierania tych, którzy chcą ograniczać wolność.

– Popełnialiśmy błędy, ale nigdy nie ograniczaliśmy wolności. Dzięki temu dzisiaj wy niczym nie różnicie się od młodych ludzi z Francji, Niemiec, Hiszpanii. Możecie studiować, pracować, jeździć, podążać za miłością i spełnieniem po całej Europie. Jesteście wolnymi ludźmi – napisał.

Jego zdaniem to powód do dumy. Zaapelował, by wybrać mądrze, tak by w przyszłości nie trzeba było walczyć za wolność „tak jak ja to robiłem”.

– Za tę walkę płaci się ogromna cenę – czytamy w apelu Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa – bierność w wyborach jak pozwolenie na randkę?!

Najbardziej zaskoczył jednak porównaniem na koniec. Pójście na wybory określił jako obywatelski obowiązek, a niezagłosowanie przyrównał zaś do decydowania przez Wałęsę… z kim możecie pójść na randkę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzieci Wałęsy: Na kogo wyrosły i co osiągnęły [ZDJĘCIA]

– Nieuczestniczenie w wyborach to tak, jakbyście pozwolili Lechowi Wałęsie decydować, z kim pójdziecie na randkę. Nie pozwólcie sobie wmówić że wasz głos nic nie znaczy. On waży tyle samo co głos waszych dziadków, rodziców, co mój własny.

Jasno dał do zrozumienia, że nie godzi się z bieżącym układem na polskiej scenie politycznej. Wieści nawet, że w przypadku zwycięstwa PiS mogą to być ostatnie wybory w wolnej Polsce.

– Pójście na wybory jest nie tylko waszym obywatelskim obowiązkiem. Nie dopuśćcie żeby to były ostatnie wybory w wolnej Polsce. Głosujcie na tych kandydatów, którzy nie boją się świata, którzy nie chcą was zamknąć za murem strachu – zakończył.

Emocjonalno-polityczny wpis jest szeroko komentowany na Facebooku i w mediach. Zarówno w tonie pozytywnym jak i negatywnym. Poniżej przytaczamy wybrane odpowiedzi.

Komentarze w sieci

– Panie Prezydencie pięknie napisane. Wolność to stan umysłu , niestety wielu ma problem z myśleniem . Wolą strach i zniewolenie , jak wolność którą sprzedali za 500 zł i miskę ryżu . Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę – napisała jedna z użytkowniczek Facebooka.

– Afery, bałagan w urzędach, każdy interpretuje prawo jak chce, na każdym kroku Państwo przeszkadza a nie wspiera, upadający ZUS, chamstwo w US, długie oczekiwane w sądach, szara strefa, śmieciówki i mafia developerska. Gdzie jest tam wolność? I cóż się dziwić młodym ze patrzą na to i nie chcą ani nie maja na kogo głosować – odpisał nieprzekonany internauta.

Lech Wałęsa
fot. facebook

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi


ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lech Wałęsa skończył 75 lat. Oto najzabawniejsze MEMY z jego udziałem!
  2. Co się stało? Wałęsa szczerze przyznał rację Kaczyńskiemu
  3. Meghan Markle jest W CIĄŻY! Dziecko przyjdzie na świat WIOSNĄ
  4. Wszyscy pozwalamy na to swoim psom. Może to być dla nas niezdrowe

Znani Polacy, którzy przyznali się do współpracy z SB [ZDJĘCIA]