Skandal! Zbezczeszczono grób sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Skandal! Zbezczeszczono grób sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Lech Morawski, sędzia Trybunały Konstytucyjnego, był wielkim prawnikiem. Niestety wandale zbezcześcili jego grób i tym samym zszargali jego dobre imię i pamięć o nim. Drugiego takiego w TK już nie ma. To zachowanie było szczeniackie i niepotrzebne.

Lech Morawski był bardzo szanowanym profesorem i konstytucjonalistą. Trybunał Konstytucyjny nie już tą samą instytucją bez niego. Stała się jednak rzecz straszna. Ktoś zbezcześcił grób profesora, zszargał jego pamięć i dobre imię. Taka sytuacja nie powinna mieć w ogóle miejsca. Kim w ogóle był profesor Morawski? Urodził się on 14 września 1949 roku w Bydgoszczy. Ukończył on studia prawnicze w Toruniu. W 1978 roku obronił doktorat z prawa, a 10 lat później zrobił habilitację. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora nauk.

Od zawsze był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś później został kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W grudniu 2015 roku został wybrany przez Andrzeja Dudę jednym z sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. PiS zgłosiło jego kandydaturę, a obecny wtedy prezes TK Rzepliński przez ponad rok nie dopuszczał go do składu sędziowskiego. Podobnie było z Mariuszem Muszyńskim i Henryką Ciocha.

Lech Morawski, wybitny konstytucjonalista

Lech Morawski zmarł 12 lipca 2018 roku. Był szanowanym prawnikiem i liczono się z jego zdaniem. Miał 68 lat. Prezes TK Julia Przyłębska powiedziała, że jest bardzo zaskoczona jego śmiercią i jego odejście jest olbrzymim ciosem dla Trybunału. Dodała, że profesor w ostatnim czasie doświadczył ogromnej nagonki szczególnie w mediach. Podobno nie rozumiał tego i przejmował się tym. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ  Sprawę zbezczeszczenia zgłosiła jego żona, która była zaniepokojona tym faktem. Grób profesora znajduje się na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Na części nagrobka jest pomnik, a on ma wymazane usta na czerwono. Prawdopodobnie ktoś zrobił to flamastrem albo szminką. Jego żona skomentowała to zajście: - Chciałabym powiedzieć tej osobie, która to zrobiła, że jest to wyraz najniższych instynktów. Jakim trzeba być człowiekiem, żeby znieważyć czyjś grób? Rozumiem, że ktoś mógł się z moim mężem nie zgadzać za życia. Nie mogę jednak pojąć, czemu teraz działa w takim sposób. Jestem tym zdruzgotana i załamana tym, co tutaj zobaczyłam - powiedziała Ewa Morawska. Policjanci mają się zająć tą sprawą. Do zdarzenia doszło w piątek popołudni, być może są świadkowie, którzy to widzieli i mogą pomóc znaleźć sprawców tego aktu wandalizmu. Lech Morawski Fot. Facebook/Karol Maria WojtasikNajlepsze newsy dnia:

  1. Wpis zakładu pogrzebowego o wyborach robi furorę w sieci. Czarny humor
  2. Burda podczas głosowania w Warszawie! Wyborcy odkryli oszustwo?
  3. No i się zaczęło! Wybory samorządowe do powtórki?
  4. Niewiarygodne! Znak zodiaku powie Ci jakiego psa potrzebujesz
  5. Jaka fryzura do zabudowanej sukienki? Zaszalej!
Następny artykuł