Lawina w Aplach, pod śniegiem mogą być ludzie! Rozpoczęto ogromną akcję poszukiwawczą

Lawina w Aplach, pod śniegiem mogą być ludzie! Rozpoczęto ogromną akcję poszukiwawczą Źródło: Fot. Wikimedia.org

Lawina, która zeszła dziś po południu w Alpach Berneńskich w Szwajcarii, porwała co najmniej kilkanaście osób. Informację taką przekazał przewodniczący gminy, w której doszło do zdarzenia. Na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową.

Lawina, która przykryła do kilkunastu osób, zeszła w kantonie Valais w gminie Crans-Montana. Śnieg zsunął się z góry Plaine Morte na stok narciarski, na którym wiele osób oddawało się "białemu szaleństwu". Śnieżna masa nie była wielka, lecz wystarczyła, by zagrozić życiu gości kurortu narciarskiego. Chwilę po zdarzeniu Nicolas Feraud, przewodniczący gminy ogłosił, że lawina dotknęła bezpośrednio od 10 do 12 osób. Niedługo potem w rozmowie z Agencją Reutera odmówił podania dokładnych danych, dotyczących ewentualnych ofiar lawiny. Informacje o uwięzionych podała jednak policja kantony Valais. Jak przekazali mundurowi, śnieg przykrył "kilka" osób. Na miejsce niezwłocznie przybyli policjanci i żołnierze, a akcję ratunkową powzięło ponad 100 osób. W akcji udział wzięły także dwa śmigłowce. - Na miejscu są też wojskowi, którzy pojawili się u nas wcześniej, ze względu na planowane na 23 i 24 lutego zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim - powiedział mężczyzna.

Lawina w Alpach Berneńskich

Powodem lawiny było najprawdopodobniej ostatnie ocieplenie, które spowodowało topnienie śniegu. Jak podaje Agencja SDA, tylko w tym roku w Szwajcarii pod lawinami życie straciło 12 osób. To aż o 100 procent więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Miejmy nadzieję, że statystyka ta nie pogorszy się jeszcze bardziej i nie wyprzedzi zeszłorocznego wyniku 25 zabitych przez lawiny osób na ternie Szwajcarii.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Z miejsca zdarzenia do sieci wypłynęło wiele nagrań i zdjęć, na których dokładnie widać miejsce zejścia lawiny i przyglądających się temu narciarzy, którzy zdołali się uratować. Do teraz nie wiadomo, ile osób zostało poszkodowanych, a także brak informacji o ewentualnych ofiarach.

Lawiny w Austrii

Na początku stycznia po obfitych opadach śniegu doszło w Austrii do kilku lawin śnieżnych. Ich bilans to pięć ofiar i dwie osoby zaginione. Do lawin doszło w Voralbergu i Styrii. Pomimo oczywistych niebezpieczeństw wynikających z turystyki górskiej nie brakuje chętnych do wspinaczki i narciarstwa. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Książę pokłócił się z żoną o Dianę! Krzyki i sceny w Pałacu Buckingham
  2. „To jest dla mnie smutny wywiad”. Wzruszające słowa Roberta Janowskiego o żonie
  3. Sprawdziliśmy ile kosztuje schabowy w restauracji Gessler. Dwa razy, bo za pierwszym nie mogliśmy uwierzyć
  4. Dalida, gwiazda lat 70. popełniła samobójstwo. Dokładnie zaplanowała swoją śmierć
  5. Kim jest ojciec Agnieszki Chylińskiej? Artystka jest do niego bardzo podobna
  źródło: TVN24 Następny artykuł