Las samobójców

Las samobójców

Aokigahara. Taką nazwę nosi puszcza, znajdująca się u podnóża góry Fudżi - najwyższego szczytu w Japonii. Las znajduje się na terenie parku narodowego, jest w nim kilka jaskiń lodowych i ogólnie można by zakończyć tekst na jego temat opisując go jako ciekawe miejsce do zwiedzenia. Gdyby nie to, że skrywa on budzące grozę tajemnice.

Knieja ta wydaje się być przeklęta, gdyż już dawne legendy opisują ją jako nawiedzony las, pełen duchów. Dodatkowo smaczku nadaje fakt, że bór jest niesamowicie gęsty, przez co panuje w nim przez cały czas złowroga cisza i półmrok. Można nie wierzyć w ludowe podania, ale statystyki mówią, że las Aokigahara jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na świecie przez samobójców do zakończenia swojego życia.

Skala tego zjawiska jest na tyle duża, że przy ścieżkach umieszcza się tablice, mające zniechęcać do samobójstwa, a pracownicy parku narodowego są specjalnie przeszkoleni jak rozpoznawać potencjalnych samobójców i nakłaniać ich, aby tego nie robili. Problem samobójstw w Kraju Kwitnącej Wiśni jest dość poważny. Japonia należy do czołówki państw, których obywatele najczęściej odbierają sobie życie.

Częściowo może to wynikać z nieco specyficznej kultury tego kraju. Istnieje tam bardzo duża presja w społeczeństwie na osiągnięcie sukcesu w życiu, albo przynajmniej zdolności do samodzielnego utrzymania się (oczywiście u nas też ale nie w takim stopniu). Człowiek, który zbyt długo nie może znaleźć pracy stopniowo popada w depresję i bardzo ciężko jest mu odnaleźć się między innymi ludźmi. Co więcej często takie osoby są izolowane, aby "nie przynosić wstydu rodzinie".

Mikołaj Kukliński

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News