Lider brytyjskich labourzystów zapowiedział, że jeśli premier Zjednoczonego Królestwa, Theresa May, nie spełni określonych warunków, jego partia nie pozwoli na Brexit. Choć zapowiedzi Jeremyego Corbyna mogą brzmieć nieprawdopodobnie, jego plan ma szanse powodzenia.

Jeremy Corbyn, który stoi na czele Partii Pracy, oświadczył, że jego formacja zgodzi się na Brexit tylko pod warunkiem spełnienia przez Theresą May odpowiednich wymogów. Najważniejszym z nich ma być zapewnienie Brytanii dostępu do wspólnego rynku.

 – Akceptujemy wynik referendum, ale brytyjskie firmy muszą mieć dostęp do Europy – oświadczył Corbyn.

Labourzyści faktycznie mają możliwość zablokowania Brexitu. Trybunał Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł bowiem, że to parlament, a nie rząd, ma moc decyzyjną w sprawie wyjścia z UE. Premier brytyjska, Theresa May, zapowiedziała już, że odwoła się od decyzji do Sądu Apelacyjnego.

Chociaż Partia Pracy jest mniej liczna od rządzącej Partii Konserwatywnej, różnica ta nie jest wielka. Ponadto, wśród konserwatystów znajdują się posłowie przeciwni Brexitowi, którzy mogliby poprzeć labourzystów. Zablokować wyjście z UE mogliby też członkowie Szkockiej Partii Narodowej i posłowie partii Sinn Fein z Irlandii Północnej, którzy jak dotąd nigdy nie pojawili się w brytyjskim parlamencie.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również