KUTZ
Kazimierz Kutz
Anna Maria Guziewska - 18 Grudnia 2018

Kazimierz Kutz nie żyje. W zapomnieniu przegrał ze straszną chorobą

Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, nie żyje. Informacja właśnie obiega media, a o jego stanie zdrowia donoszono od wielu tygodni. To ogromna strata dla polskiej kinematografii i polityki. Mężczyzna miał 89 lat.

Kazimierz Kutz był wybitnym polskim artystą. To on stworzył takie obrazy, jak "Paciorki jednego różańca", czy "Śmierć jak kromka chleba". Od wielu tygodni donoszono o jego złym stanie zdrowia. Reżyser mieszkał w domu opieki w Józefowie.

Kazimierz Kutz nie żyje. Polska żegna wybitnego artystę

Ogromna strata - pojawia się w nagłówkach gazet. Kazimierz Kutz był nie tylko wybitnym filmowcem i literatem. W ostatnich latach angażował się także w politykę, gdzie walczył o wartości demokratyczne i wolność słowa. Za swoje obrazy był wielokrotnie nagradzany, a jego działalność przyczyniła się do rozwoju polskiej szkoły filmowej. Nauczyciel, wzór i przyjaciel - tak o nim mówią bliscy i współpracownicy. Jeden z najważniejszych polskich twórców odszedł dzisiaj popołudniu. Był autorem ponad dwudziestu obrazów fabularnych, które miały zdecydowany wpływ na nastroje społeczne w Polsce. Jego dzieła zawsze odnosiły się do wielkich zmian w kraju, a także do samotności jednostki. Potrafił także ukazać absurdy życia w PRL-u.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Gen. JaruzelskiWojciech Jaruzelski obawiał się tych faktów. Cała prawda o stanie wojennymCzytaj dalej
Kazimierz Kutz był mocno związany z Górnym Śląskiem. Wielokrotnie omawiał sytuację swojego regionu w obrazach. Urodził się w Szopienicach w 1929 roku. Później ukończył kultową łódzką filmówkę. Jego wielki debiut zapisał się w historii polskiej kinematografii: "Słowo honoru" - etiuda studencka, do dzisiaj jest omawiana na zajęciach z adeptami reżyserii. W latach 90-tych postanowił zaangażować się w politykę. Startował do Senatu z listy Unii Wolności. Jego próby wejścia do centralnej władzy powiodły się - mandat zdobył pięciokrotnie. Podczas ostatnich wyborów postanowił nie ubiegać się o reelekcję. Mężczyzna mierzył się ze straszną chorobą. Pod koniec listopada do mediów dotarła wiadomość o tym, że artysta musi się mierzyć z poważną chorobą. Wiadomo było, że przebywa w domu opieki w podwarszawskim Józefowie. W zbiórkę pieniędzy zaangażowała się Anna Dymna i jej fundacja "Mimo wszystko". Mężczyzna od wielu lat mierzył się z rakiem prostaty, a w ostatnim czasie miał wylądować w szpitalu. Niestety rodzina nie mogła sobie pozwolić na kompleksowe leczenie. W sprawę zbiórki zaangażowali się polscy artyści, którzy nie tylko wpłacali pieniądze na leczenie reżysera, ale i apelowali, aby rząd w końcu zmienił sposoby dbania o seniorów. Wyjątkowo zaangażował się w sprawę Olgierd Łukaszewicz, który odtworzył wiele głównych ról w obrazach Kutza. Kazimierz Kutz był trzykrotnie żonaty. Miał czwórkę dzieci. Wybitnego reżysera żegnają polscy artyści, przypominając, jak wiele zrobił dla polskiej sztuki filmowej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Nie żyje szanowany dziennikarz TVP. Koszmarna wiadomość
  2. Nie żyje uwielbiany polski dziennikarz! Walczył o życie na oczach całej Polski
  3. Ciągnęli pijanego księdza za nogi. Nie kontaktował w ogóle
Kornel MorawieckiZnani politycy, którzy odeszli od swoich żon [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News