Polacy izolacja kwarantanna nakaz
Unsplash Gabriella Clare Marino
Joanna Szwalikowska - 31 Października 2020

Wielu Polaków nie zdawało sobie sprawy. Chodzi o nakaz kwarantanny

Kwarantanna to jeden z terminów, z jakimi od kilku miesięcy spotykamy się każdego dnia, czytając najnowsze wieści na temat pandemii koronawirusa w Polsce. Wielu Polaków nie zdawało sobie jednak sprawy z ogromnej różnicy, o której powinni wiedzieć.

Kwarantanna oraz izolacja to dwie strategie, które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Od kilku miesięcy oba te określenia zazwyczaj spotykamy przy okazji wiadomości na temat pandemii koronawirusa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ogromnej różnicy, jaka dzieli te dwa pojęcia.

Decyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuDecyzja zapadła, pojawił się jasny komunikat. Zacznie się już w poniedziałek i obejmie całą Polskę, nie ma odwrotuCzytaj dalej

Kwarantanna a izolacja - czym różnią się te terminy?

Choć ze słowami tymi spotykamy się praktycznie każdego dnia, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zasadniczej różnicy, która je od siebie odróżnia. Takie informacje zdecydowanie powinien posiadać każdy z nas. Na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze pojawiło się wyjaśnienie.

- Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zagrożenie - czytamy na infografice udostępnionej na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze. Jak wynika z zamieszczonych informacji, kwarantanną zostają objęte osoby, które nie są zakażone koronawirusem, są jednak zagrożone ewentualnym zakażeniem.

- Izolacja to odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu na koronawirusa jest dodatni - napisano w dalszej części infografiki na temat różnicy pomiędzy kwarantanną a izolacją na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze. Izolacją objęte zostają więc osoby, u których zakażenie zostało potwierdzone testem na COVID-19.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Podstawowym zadaniem kwarantanny jest odseparowanie oraz ograniczenie przepływu osób, które miały kontakt z zakaźnymi czynnikami, jednak nie zachorowały. Istnieje wówczas ryzyko, iż mogą one być roznosicielami choroby zakaźnej. Kwarantanna obejmuje cały szereg strategii, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby. Mogą to być: krótkoterminowe, dobrowolne zatrzymanie w domu, ograniczenie podróży czy ograniczenie dotyczące przejścia z i do strefy zagrożenia.

Podczas trwania kwarantanny nie możemy pod żadnym pozorem opuścić określonego miejsca. W jej trakcie należy również na bieżąco udzielać inspekcji sanitarnej informacji dotyczących naszego stanu zdrowia. W przypadku gdy dojdzie do jego pogorszenia, konieczne jest natychmiastowe powiadomienie sanepidu telefonicznie.

Zadaniem izolacji jest odosobnienie osób zdrowych od tych, które zachorowały na jakąś chorobę zakaźną. Dzięki izolacji możliwe jest leczenie osób chorych i jednoczesne chronienie tych, które dotychczas się nie zaraziły. Chore osoby, które przebywają w izolacji mogą przebywać pod opieką w swoich domach, szpitalach lub innych placówkach opieki zdrowotnej, które zostały wyznaczone specjalnie do tego celu.

Co to znaczy, że ktoś został objęty nadzorem epidemiologicznym?

Nadzorem epidemiologicznym może zostać objęta osoba, która, np. pracowała w budynku, w którym przebywała osoba będąca nosicielem koronawirusa i przebywała w tej samej przestrzeni. Wówczas konieczne jest przejście na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, a także maksymalnie ograniczyć wyjścia. Powinniśmy również dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę oraz kontrolować stan zdrowia.

Dzisiaj grzeje:

1. Za wejście na cmentarz grożą horrendalne kary. Wiele osób nie ma pojęcia, posypią się mandaty

2. Nagle podjęli decyzję, od wtorku całkowity lockdown. Klamka zapadła, władze europejskiego kraju nie miały wyjścia

3. Ksiądz znalazł sposób, jak obejść nakaz zamkniętych cmentarzy. Wywiesił na bramie zadziwiający napis

Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wczorajszej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, od dziś zmienia się proces prowadzenia kwarantanny. Wprowadzony został specjalny system, który automatycznie wpisuje na kwarantannę wszystkich domowników, jeśli u jednego z nich wynik testu na koronawirusa okaże się pozytywny.

Nowe zasady weszły już w życie, w związku z czym od dzisiaj osoby, które znajdą się na kwarantannie otrzymają o tym automatyczne powiadomienie ze specjalnego numeru telefonu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie będzie "Piątki dla zwierząt"? Wiceminister wszystko potwierdził
  2. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  3. Policja pokazała, co znalazła przy zatrzymanych na wczorajszym strajku. Można było stracić życie
  4. Krzysztof Jackowski bije na alarm, zacznie się już w poniedziałek. Porażająca wizja dla Polaków
  5. Agnieszka Woźniak-Starak w żałobie, zalała się łzami. Opublikowała poruszający wpis: "Dziękuję, że byłeś przy mnie"
  6. Uwaga, Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami. Pieniądze klientów są zagrożone, ważny szczegół
  7. Kobieta ważyła 300 kg, teraz wygląda jak milion dolarów. Efekt metamorfozy i wyjątkowej diety onieśmiela wszystkich krytyków
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Twitter, Ministerstwo Zdrowia, GOV PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News