kwarantanna Polacy
Pixabay Engin_Akyurt
Joanna Szwalikowska - 25 Listopada 2020

Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu

Tysiące Polaków czeka obowiązkowa automatyczna kwarantanna. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że część ludzi nie wykonuje testów na koronawirusa, które zostały zlecone przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W takim przypadku zostajemy w trybie automatycznym skierowani na kwarantannę. W jakich innych przypadkach możemy spodziewać się zamknięcia w domach?

Kwarantanna jest odosobnieniem osób zdrowych, które miały kontakt z osobami chorymi, zakażonymi lub u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem. W takim przypadku jesteśmy zobowiązani do tego, by pozostać w domu oraz nie kontaktować się z innymi ludźmi. Niestosowanie się do tego obowiązku może zakończyć się bardzo wysoką karą - rzędu nawet 30 tysięcy złotych.

Na miejscu strażacy, psy i jednostki specjalne. Trwa walka o życie, tragedia na południu PolskiNa miejscu strażacy, psy i jednostki specjalne. Trwa walka o życie, tragedia na południu PolskiCzytaj dalej

Automatyczna kwarantanna dla tysięcy Polaków. Kto dokładnie zostanie nią objęty?

W przypadku, gdy lekarz podejrzewa u nas zakażenie koronawirusem, otrzymujemy skierowanie na wykonanie testu na obecność wirusa w organizmie. Jak zauważył minister zdrowia Adam Niedzielski, nie wszyscy, którzy takie skierowanie otrzymują, wykonują wspomniany test. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku zostajemy automatycznie objęci kwarantanną.

Zazwyczaj kwarantanna rozpoczyna się po tym, gdy stacja sanitarno-epidemiologiczna skontaktuje się osobą, która może być narażona na zakażenie. W takim przypadku zostajemy poinformowani o tym, jak długo będzie trwało odosobnienie, a nasze dane trafiają do systemu EWP. Istnieją jednak również sytuacje, w których objęcie kwarantanną pozostaje niezależne od inicjatywy sanepidu.

- Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne skierują Cię do wyznaczonego ośrodka - informuje strona internetowa pacjent.gov.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Pierwszym takim przypadkiem jest kwarantanna graniczna. Osoba, która przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, ma obowiązek odbycia kwarantanny, która trwa co najmniej 10 dni, licząc od dnia następującego po tym, w którym przekroczyliśmy granicę.

- Jeśli masz odbyć kwarantannę, bo wracasz z zagranicy, wypełniasz kartę lokalizacyjną, w której podajesz miejsce, w którym będziesz odbywać kwarantannę - czytamy na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Kolejnym przypadkiem jest kwarantanna, którą nakłada się automatycznie poprzez system EWP. Rozpoczyna się następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Trwa do momentu uzyskania wyniku ujemnego, jednak nie dłużej niż 10 dni. Nie dotyczy ona jednak osób, które wykonują zawody medyczne. Jeżeli po zakończeniu kwarantanny otrzymamy pozytywny wynik testu na koronawirusa, zostajemy w systemie EWP skierowani na izolację.

Dzisiaj grzeje:

  1. Nie żyje znany aktor "Korony królów", "U pana Boga w ogródku" czy "Na dobre i na złe". Fani nie mogą uwierzyć
  2. Podczas noszenia maseczki parują ci okulary? Genialny trik lekarza, pozbędziesz się problemu w kilka sekund
  3. Były jezuita ujawnił sekrety kard. Dziwisza i Jana Pawła II. Mówi o ogromnych kwotach pieniędzy i zadziwiających powiązaniach

Trzecim przypadkiem automatycznej kwarantanny jest sytuacja, kiedy osoba, z którą wspólnie prowadzimy gospodarstwo domowe lub z nami zamieszkuje, otrzyma pozytywny wynik testu na koronawirusa. Wówczas wszyscy domownicy mają obowiązek odosobnienia i pozostania w domu. Trwa ona przez cały okres izolacji chorego domownika plus 7 dni po jej zakończeniu.

Pamiętajmy, aby podczas odbywania kwarantanny, pod żadnym pozorem nie wychodzić z domu. Nie powinniśmy przyjmować również żadnych osób bliskich. Jeśli z kimś musimy mieć kontakt, powinniśmy zachować odległość 1,5 metra. To ważne, abyśmy kilka razy dziennie wietrzyli mieszkanie, a także przestrzegać zasad higieny.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Podano konkretną datę. Kiedy możemy się spodziewać trzeciej fali koronawirusa?
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Babcia Wiesia kupiła 5 cytryn, słoiczek miodu i 3 kłącza imbiru. Wystarczyło 7 dni, by poczuła się jak nowonarodzona
  7. Józef z “Rolnik szuka żony” żali się internautom. W kandydatkach odrzuciła go porażająca rzecz
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Warszawa w Pigułce, Pacjent GOV PL

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News