Liczby mówią same za siebie. Tylko dzisiaj tyle osób złamało przymusową kwarantannę

Liczby mówią same za siebie. Tylko dzisiaj tyle osób złamało przymusową kwarantannę Źródło: pixabay.com arembowski

Kwarantanna jest dla Polaków czymś zbytecznym? Liczby mówią same za siebie, ogromna liczba osób złamała obowiązek przymusowej izolacji. Posypały się kary.

Kwarantanna domowa musi być ściśle przestrzegana m.in. przez te osoby, które wróciły zza granicy lub miały kontakt z zakażoną osobą. Teoria swoje, praktyka swoje - policjanci podali porażającą liczbę osób, które złamały zakaz wychodzenia z domu i uważają, że wcale nie stanowią aż tak dużego zagrożenia dla innych.

Kwarantanna im niestraszna, teraz zapłacą kary

Jak dowiadujemy się z Twittera Ministerstwa Zdrowia, aż 1047 osób jest hospitalizowanych w związku z koronawirusem. Liczba jest o wiele większa, jeśli chodzi o odbywających kwarantannę: to 54814 osób. Kolejne 74106 osób zostało zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju, a aż 56623 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym. Policja musi raz dziennie sprawdzić, czy osoba, która bezwzględnie musi być odizolowana, rzeczywiście przebywa w domu.

Policjanci zazwyczaj pojawiają się pod blokiem lub domem, dzwonią na komórkę i proszą np. o pokazanie się w oknie. Pytają też o stan zdrowia, czy nie doszło do pogorszenia. Powstała też specjalna aplikacja, gdzie można wysyłać zdjęcie potwierdzające przebywanie w domu na żądanie służb. Pod koniec dnia funkcjonariusze wysyłają zbiorczy raport do wojewodów i służb sanitarnych. Żeby nie było tak różowo, policjanci poinformowali, że w ciągu ostatniej doby aż 328 osób złamało przymusową kwarantannę.

Kara za złamanie kwarantanny to już nie 5 tysięcy złotych, ale kilka razy więcej

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Policjanci nie tylko osobiście odnotowali liczne sytuacje, kiedy osoby poddane kwarantannie, jak gdyby nigdy nic, były poza miejscem zamieszkania: robiły zakupy czy też chodziły na spacery. Funkcjonariusze otrzymywali też sporą liczbę zgłoszeń od sąsiadów takich osób. Bali się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, teraz żyją w strachu, że osoba, która powinna być odizolowana, mogła ich zarazić. 

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus w Polsce: potwierdzono nowe przypadki. Ministerstwo Zdrowia informuje o lawinowym wzroście

2. Beata Tyszkiewicz zabrała głos, ma już dosyć domysłów. Wielu fanów bardzo się zasmuci

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził 20 marca stan epidemii. Wcześniej w całym kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. W związku z wprowadzonymi zmianami, m.in. wstrzymaniu zajęć w szkołach i uczelniach do Wielkanocy, premier obwieścił, że kara za złamanie kwarantanny wynosić będzie 30 tysięcy złotych. Jak widać, amatorów adrenaliny nie brakuje, mocno odczują konsekwencje swoich nieodpowiedzialnych wyborów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Skoczek narciarski wyjechał na wakacje mimo epidemii. Fani oburzeni, nie pozostawili na nim suchej nici (FOTO)
  3. Do TVP przyciągał setki tysięcy widzów. Rodzina poinformowała o jego śmierci, z całej Polski napływają kondolencje
  4. Smutna wiadomość dla setek tysięcy fanów. Beata Tyszkiewicz nie pozostawiła wątpliwości
  5. Ważne zmiany w ZUS. Andrzej Duda przekazał najważniejszą wiadomość dla milionów Polaków

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News