Mało kto o tym wie, czym się różni kwarantanna od izolacji? Szumowski rozwiewa wszelkie wątpliwości

Mało kto o tym wie, czym się różni kwarantanna od izolacji? Szumowski rozwiewa wszelkie wątpliwości Źródło: pixabay Alexandra_Koch

Kwarantanna to teraz jedno z bardziej popularnych słów, jednak większość z nas nie do końca wie, czym się różni od izolacji. Różnice między tymi dwoma terminami jest dość istotna i Łukasz Szumowski postanowił przypomnieć o tym rodakom by zmniejszyć poziom paniki w społeczeństwie.

Kwarantanna społeczna jakiej większość z nas się teraz poddaje pomoże zatrzymać rozprzestrzenianie się niebezpiecznego wirusa. Co to jednak w ogóle znaczy, że ktoś poddany jest kwarantannie lub izolacji? 

Kwarantanna jest koniecznością 

Kwarantanna jest zdecydowanie łagodniejszą formą prewencji, choć nadal nie powinniśmy jej bagatelizować. Dotyczy ona zdrowych osób, które jednak miały lub mogły mieć kontakt z osobą chorą, zakażoną czy prezentująca objawy i w związku z tym objawy te mogą pojawić się w ciągu 14 dni również u osoby objętą kwarantanną. Jeśli problem dotyczy jednej osoby lub rodziny zastosowana zostanie kwarantanna domowa, jeśli jednak większej liczbie osób mogą zostać do tego przystosowane większe obiekty jak na przykład akademiki, gdzie możliwa jest bezpieczna kwarantanna dużej liczby ludzi. W obecnie panującym zagrożeniu należy pamiętać, że osoby objęte kwarantanną nie mogą mieć kontaktu z innymi osobami, więc na przykład niemożliwe jest odebranie od dostawcy zamówionego jedzenia. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Izolacja to poważniejsza sprawa

Jeśli w czasie kwarantanny wystąpią niepokojące objawy, osoba taka zostaje poddana izolacji. Czym jest izolacja? Izolacja to nie kwarantanna i w odróżnieniu od niej najczęściej odbywa się w szpitalu, tak by do zera zniwelować szanse na przeniesienie się zarażonego materiału biologicznego na inne osoby. Najczęściej przeznaczona jest do tego specjalna izolatka, miejsce z ograniczonym dostępem zewnętrznym, a kontakt z chorym mają jedynie upoważnione osoby, które używają jednorazowej odzieży ochronnej. Odzieży takiej używa się także w przypadku prawdopodobieństwa kontaktu z zarażoną osobą z tego powodu personel medyczny zabiera potencjalnych nosicieli wirusa właśnie w takim ubraniu.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska: rodzice i 7-miesięczne dziecko mają koronawirusa. Zdumiewająca decyzja szpitala

2. Ujawniono do kiedy ma trwać epidemia. Rządowy raport zdradza niepokojące szczegóły

Jakie są zatem największe różnice?

Minister Zdrowia przypomniał, że nie należy obawiać się kwarantanny. To, że jesteśmy nią ewentualnie objęci, to środek zapobiegawczy, kontrolny. Jeżeli zachorujemy poprzez wykazywanie objawów typowych dla zarażenia koronawirusem to wtedy zostaniemy objęci izolacją od reszty społeczeństwa. Obydwie formy są jednak konieczne aby przeciwdziałać rozprzestrzeniającej się epidemii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobieta wyleczona z koronawirusa zdradza, co zrobiła, żeby wyzdrowieć. Nie była nawet hospitalizowana
  2. Bartosz Bereszyński zarażony wirusem. Piłkarz zdradził jak się czuje
  3. Burza pod zdjęciem Dagmary z Królowych życia w maseczce. Odpowiedziała zdumiewającymi słowami, smutne
  4. TVN oficjalnie przekazał ważną decyzję. Kolejne obiekty zamknięte, Polacy już nie skorzystają z wielu udogodnień
  5. Każdy senior powinien zrobić jedną, kluczową rzecz w walce z koronawirusem. Chodzi o emeryturę
  6. Zgony i nowe zakażenia koronawirusem w Polsce wywindowały ceny mięsa. W poniedziałek w sklepach może być drożyzna

Źródło: TVN24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News