Ponad 4 tys. Polaków objętych kwarantanną domową. Jeśli zrobią jedną rzecz, mogą trafić do więzienia

Ponad 4 tys. Polaków objętych kwarantanną domową. Jeśli zrobią jedną rzecz, mogą trafić do więzienia Źródło: East News Xinhua News

Chociaż kwarantanna ma powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa, wśród niektórych mieszkańców wywołuje nie tylko strach, ale również sprzeciw. Nie są to jednak tylko zalecenia, a obowiązek. Osoby, które się mu nie poddadzą, mogą nawet trafić do więzienia. Przewiduje się też nakładanie kar finansowych.

Kwarantanna to jedno z narzędzi do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Chociaż wszystkim mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach w najbliższym czasie, zarówno osoby zarażone, jak i te, u których potwierdzono obecność wirusa, mają obowiązek pozostania w wyznaczonych miejscach. Złamanie tej zasady może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Chociaż już samo określenie "kwarantanna" może wywoływać strach, odosobnienie ma służyć jedynie dobru ogółu. Większości mieszkańców zaleca się pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów towarzyskich w ciągu najbliższych dni. Przekonując obywateli o słuszności takiego postępowania, rząd odwołuje się do poczucia odpowiedzialności. Jednak w przypadku osób zarażonych lub takich, które miały kontakt z zakażonymi, kwarantanna jest obowiązkiem. Każdy, kto spróbuje złamać zasady, może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

W niektórych przypadkach kwarantanna musi być bezwzględnie przestrzegana

W momencie, gdy kwarantanna przestaje być jedynie zalecenia i staje się nałożonym przez państwo obowiązkiem, obywatele muszą muszą przestrzegać jej bezwzględnie. Miejsca, gdzie przebywają odizolowani mieszkańcy są kontrolowane przez lekarzy oraz policję. W takich przypadkach żywność jest dostarczana przez odpowiednie służby, a stan zarażonych jest sprawdzany kilka razy dziennie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kwarantanna ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego wirusa. Dlatego w momencie, gdy ktoś spróbuje ją złamać, może ponieść poważne konsekwencje prawne. Kara za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach natomiast obywatel, który nie będzie stosował się do poleceń służb bezpieczeństwa, może zostać pozbawiony wolności na jeden rok.

Dzisiaj grzeje: 1. Szpitale rozsyłają pilne SMS-y do Polaków. Komunikat najwyższej rangi

2. Oficjalny komunikat sklepów ws. zamknięcia. Ważne: już wiadomo, czy trzeba robić zapasy i gdzie

Rząd oraz służby bezpieczeństwa przypominają, że kwarantanna ma służyć jedynie dobru całego społeczeństwa. Na przykładzie Włoch możemy zobaczyć, czym kończy się nieprzestrzeganie zasad i bagatelizowanie panującego obecnie zagrożenia. Odpowiedzialne zachowanie mieszkańców jedynie przyspieszy i ułatwi walkę z pandemią koronawirusa. W sytuacjach kryzysowych ponosimy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także innych obywateli.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ksiądz nie chce odwołać rekolekcji. Według niego gorszy od koronawirusa jest wirus atakujący duszę
  2. Polscy skoczkowie poddani kwarantannie. W izolatce również Adam Małysz
  3. Z ostatniej chwili: znany dziennikarz Polsatu na kwarantannie z podejrzeniem koronawirusa
  4. Niepokojąca wiadomość dot. 14-letniego syna Małgorzaty Rozenek. Radosław Majdan otrzymał dramatyczny telefon w jego sprawie
  5. Paraliż szpitala na południu Polski. Stwierdzono koronawirusa u lekarza
  6. Oficjalna wiadomość. Ważne zmiany dotyczące zakupów w Polsce

źródło: Wprost

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News