kwarantanna nowe zasady kancelaria premiera
Pixabay emecortes
Joanna Szwalikowska - 8 Listopada 2020

Kancelaria Premiera przekazała nowe zasady. Wszyscy muszą się dostosować, chodzi o kwarantannę

Kwarantanna na zupełnie innych zasadach niż dotychczas. Kancelaria Premiera poinformowała o zmianach, które obowiązują wszystkich Polaków.

Kwarantanna jest terminem, który towarzyszy nam niemalże w każdej wzmiance na temat pandemii koronawirusa. Jej podstawowym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez czasowe odosobnienie z powodu narażenia na zakażenie.

Smutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelSmutna wiadomość o żonie Rafała Trzaskowskiego. W sieci pojawił się apelCzytaj dalej

Kwarantanna na nowych zasadach. Jakie zmiany weszły w życie?

Kwarantanną zostaje objęty człowiek, który miał kontakt z osobą, u której test na koronawirusa potwierdził zakażenie. Nawet jeśli nie posiadamy żadnych objawów, jesteśmy zmuszeni do odosobnienia na jakiś czas i unikania wszelkich kontaktów społecznych, by ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się infekcji.

W ostatnim czasie zaszło kilka zmian, jeśli chodzi o sam przebieg kwarantanny oraz sposób kierowania na nią. W związku z tym Kancelaria Premiera opublikowała kilka infografik, których celem było rozwianie wszelkich wątpliwości, uporządkowanie wiedzy w tej kwestii i wykluczenie ewentualnych nieporozumień.

Jeżeli jesteś osobą, która została objęta kwarantanną ze względu na kontakt z zakażonym, czyli kimś, kto otrzymał pozytywny wynik test na koronawirusa, to osoby, które zamieszkują z Tobą, nie są już taką kwarantanną objęte. Nie miały one bowiem bezpośredniego kontaktu z zakażonym.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Jeżeli natomiast współzamieszkujesz z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa, w związku z czym jest zakażona SARS-CoV-2, masz już obowiązek poddania się kwarantannie. Oznacza to, że jeśli, np. mamy współlokatora, który okazał się zakażony, wszyscy zamieszkujący z nim domownicy, muszą poddać się kwarantannie.

W przypadku kiedy otrzymujesz pozytywny wynik testu na koronawirusa, kwarantanna zmienia się w izolację. U osób objawowych będzie ona trwała 3 dni od momentu ustąpienia objawów i nie krócej niż 13 dni od ich wystąpienia. Z kolei u osób, u których objawy nie wystąpiły, izolacja będzie trwała 10 dni od momentu uzyskania dodatniego wyniku.

Opublikowane na Twitterze Kancelarii Premiera informacje są bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, którym umknęła kwestia wprowadzonych zmian w związku z kwarantanną oraz izolacją. Każdy z nas niestety w każdej chwili może zostać zakażony lub mieć kontakt z taką osobą, dlatego ważne, by posiadać aktualne informacje na temat tego procesu.

Informacja o tym, ze zostaliśmy objęci kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Z kolei status związany z kwarantanną możemy sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE).

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Media podają zatrważającą wiadomość. Nie żyje legenda telewizji. ”Odszedł tego ranka we własnym domu”

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Należy pamiętać również o tym, iż obecnie nie musimy czekać na telefon sanepidu w związku z objęciem nas kwarantanną. Domownicy osoby zakażonej zostają nią objęci automatycznie, w związku z czym możemy otrzymać automatyczną wiadomość głosową ze specjalnego numeru telefonu.

Jeśli zostaliśmy objęci kwarantanną i nie mamy nikogo, kto mógłby pomóc nam w czynnościach takich jak zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa na spacer czy opieka nad dzieckiem, możemy skontaktować się z lokalnym OPS w celu uzyskania pomocy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Wstrząsający raport WHO. Koronawirus na fermach norek nie przestaje mutować, wykryto 5 ognisk w Europie
  3. Takiego gola jeszcze nie widzieliście. Absurdalny samobój w hicie Ekstraklasy, Artur Boruc tylko patrzył
  4. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  5. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  6. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  7. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  8. Specjalny bonus od ZUS. Już wiemy, kto dostanie dodatkowe pieniądze
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Twitter Kancelaria Premiera

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News