Obowiązkowa kwarantanna dla Polaków wracających z zagranicy? Szumowski zdradza plan rządu

Obowiązkowa kwarantanna dla Polaków wracających z zagranicy? Szumowski zdradza plan rządu Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy Polaków wracających z zagranicznych wakacji czeka obowiązkowa kwarantanna? Minister zdrowia Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie. Zdradził plany, jakie ma rząd wobec osób powracających z wakacji za granicą.

Wielu Polaków rezygnuje z wyjazdów zagranicznych na wakacje. Nie paraliżuje ich jednak strach przed koronawirusem, a możliwa obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna po powrocie. Czy są szanse na to, że rząd zdecyduje się na zastosowanie takich działań wobec turystów? Minister zdrowia zabrał głos w sprawie, zdradził, jakie plany wobec takich osób ma rząd. 

Polaków wracających z zagranicy czeka kwarantanna? Minister zdrowia zabrał głos

Jednymi z najbardziej popularnych kierunków urlopowych wśród Polaków są państwa takie jak: Chorwacja, Serbia, Czarnogóra czy Hiszpania i Portugalia. Niestety to właśnie w nich w ostatnim czasie notuje się dość wysoki wskaźnik nowych zachorowań. 

W Chorwacji, która jest dziesięciokrotnie mniej liczna od Polski, każdego dnia jest ok. 70-80 nowych zakażeń. W ciągu ostatnich dni w Hiszpanii odnotowano ponad 2 tysiące nowych chorych - większość z nich pojawiło się w regionie Katalonii, czyli jednym z najczęściej odwiedzanych kierunków przez turystów. Ten niedługo prawdopodobnie po raz kolejny zostanie zamknięty. 

W rozmowie z serwisem Money.pl ministra zdrowia zapytano o to, co planuje rząd wobec takiej sytuacji. Łukasz Szumowski odniósł się do informacji o ewentualnej kwarantannie dla osób wracających z bardziej niebezpiecznych regionów. 

- Nie można wykluczyć, że zamiast kwarantanny byłaby konieczność przeprowadzenia testu. Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju - wytłumaczył minister zdrowia w rozmowie z portalem Money. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kosztu testów nie pokryliby jednak sami turyści czy biura podróży. Obowiązek prawdopodobnie spadłby na NFZ. Szumowski oświadcza jednak, że jest jeszcze za wcześnie na takie decyzje. Badania mogłyby więc być wykonywane po wylądowaniu. Podobny scenariusz ma miejsce w Grecji, gdzie testy przesiewowo wykonuje się na turystach już na lotnisku.

Taka informacja może być bardzo istotna dla biur podróży. Odkąd pojawiła się informacja o ewentualnej możliwej kwarantannie dla osób wracających z urlopów, wielu turystów zrezygnowało z wyjazdów. Niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na coś takiego, wskutek czego sprzedaż bardzo spadła. Minister dodał także, by sprawdzać kraje, w których odsetek zakażonych dynamicznie wzrasta.

Dzisiaj grzeje: 1. Wypadek autokaru w popularnym kurorcie. Nie żyje co najmniej 12 osób, kilkudziesięciu rannych

2. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce. Z wakacji nad Bałtykiem wrócili zakażeni

3. Media podały fatalne wiadomości. M. Stoch zarażony COVID-19

- Na pewno mamy rekomendacje ostrożnościowe. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby nie wyjeżdżać do krajów, gdzie jest dużo zakażeń. Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Hiszpania - to są miejsca, gdzie mamy wysoki odsetek chorych - przekazał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Uwaga: zmiany w kodeksie pracy. Jest potwierdzenie rządu, czeka nas prawdziwa rewolucja
  2. Skandal. Napadł prezenterkę w pociągu, chciał ją zgwałcić na oczach 6-letniego syna
  3. Polskę obiegła tragiczna informacja. Nie żyje ważny polski duchowny
  4. Niebywałe, co robi ksiądz z katechetką. Nagranie obiegło całą Polskę
  5. Sanepid wydał pilny alarm. Konkretna grupa Polaków jest zagrożona

Źródło: Money PL

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News