Jan Bury, któremu prokuratura chce postawić zarzuty karne (na przeszkodzie stoi poselski immunitet), brał dzisiaj udział w przesłuchiwaniu prokuratorów, którzy są kandydatami na prokuratora generalnego. 

Jan Bury jest podejrzewany przez prokuraturę o ustawianie konkursów w Najwyższej Izbie Kontroli. Nie może mu jednak postawić żadnych zarzutów ponieważ chroni go poselski immunitet a polscy parlamentarzyści nie kwapią się do odebrania Buremu tej ochrony.

Dzisiaj obyły się przesłuchania kandydatów na prokuratora generalnego. Spośród czterech doświadczonych prokuratorów zostanie wybranych dwóch najlepszych, z których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prokuratora generalnego. Decyzję podejmują Krajowa Rada Sądownicza i Krajowa Rada Prokuratury, w tej pierwszej zasiada (jako przedstawiciel polskiego parlamentu) podejrzewany o łamanie prawa poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Jan Bury.

Sam Bury nie widzi żadnych przeciwwskazań wobec jego członkostwa w KRS i przesłuchiwania przez niego prokuratorów, z którymi ma ostatnio kłopoty. Poseł stwierdził jedynie, że jego głos to tylko jeden spośród dwudziestu pięciu a jak na razie jest wolnym człowiekiem więc nie widzi nic kuriozalnego w tej sytuacji.

My nie decydujemy o tym, kto wchodzi w skład krajowej rady. Sędziowie wybierani są w określonym trybie w wyborach, natomiast to Sejm wskazuje nam osoby, które wchodzą w skład rady jako przedstawiciele parlamentu. Jeżeli Sejm daną osobę odwoła, to oczywiście ta osoba nie będzie brała udziału w przesłuchaniach. W chwili obecnej takie odwołanie nie nastąpiło, każda osoba ma pełne prawa do uczestniczenia w całej procedurze – powiedział z kolei mediom rzecznik KRS, Waldemar Żurek.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: tvn24

...

Zobacz również