Ministerstwo Zdrowia ma dla nas nieprzyjemną informację. W resorcie prowadzone są rozmowy na temat podniesienia akcyzy na piwo. 

Podległe Konstantemu Radziwiłłowi ministerstwo ustanowiło sobie jako priorytet ograniczenie konsumpcji piwa. Miałoby to oczywiście posłużyć zdrowiu Polaków. Do tego, abyśmy pili mniej, skłonić mają nas wyższe akcyzy.

Kiedy w 2014 roku podnieśliśmy akcyzę na alkohol wysokoprocentowy, konsumpcja w tej kategorii spadła. To jest kwestia, w której na pewno będą prowadzone rozmowy i na pewno będą zaplanowane działania – powiedział wiceminister zdrowia, Zbigniew Król w rozmowie z agencją Newseria Biznes.

Resort, sugerując się skutkami podniesienia akcyzy na alkohole wysokoprocentowe, przymierza się do wyższego opodatkowania piwa. Wiceminister Król uważa, że aktualna cena piwa jest nieadekwatna. Sprzyja to jego konsumpcji wśród osób ubogich.

Alkohol jest tani jak nigdy, a to zachęta dla dzieci czy osób niezamożnych – mówił Król w czasie sejmowej konferencji o trzeźwości.

Wpływy do budżetu państwa mogą znacząco wzrosnąć, jeżeli rzeczywiście akcyza na piwo zostanie podniesiona. Jest to trunek, który spożywamy najczęściej. W 2015 roku było to średnio ponad 99 litrów na osobę.

źródło: Wolność24

...

Zobacz również