Kultowy amerykański politolog: NATO nie istnieje, Polska nie ma zabezpieczenia

Kultowy amerykański politolog: NATO nie istnieje, Polska nie ma zabezpieczenia Źródło: The flag of NATO. The flag of the North Atlantic Treaty Organization (NATO) consists of a dark blue field charged with a white compass rose emblem, with four white lines radiating from the four cardinal directions. Adopted three years after the creation of the organization, it has been the flag of NATO since October 14, 1953. The blue colour symbolizes the Atlantic Ocean, while the circle stands for unity.

Kultowy amerykański politolog i założyciel Stratfor przekonuje, że NATO nie istnieje. Deklaracje "o zabezpieczeniu Polski przed Rosją" mają mieć zerową wartość.

George Friedman jest szanowanym politologiem i założycielem prywatnej agencji wywiadu Stratfor. Nie pozostawia jednak żadnych złudzeń i przekonuje, że NATO funkcjonuje jedynie formalnie i nie daje Polsce oraz krajom bałtyckim żadnego realnego zabezpieczenia.

- Zostawmy formalności, NATO nie istnieje. 

Minister Antoni Macierewicz chwalił się, że Polska "stanie się głównym punktem odniesienia i obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO". Problem polega na tym, że według Friedmana to tylko puste słowa.

– Tragedią NATO jest to, że wszyscy myślą, że te cztery bataliony symbolizują militarną odpowiedź. Europa powinna wysyłać nie bataliony, lecz dywizje, ale nie ma takich sił. W tej sytuacji to, co dostajecie od NATO, to gesty – mówił w rozmowie z magazynem "Plus Minus".

– Europejczycy, w tym Polacy, patrzą na Sojusz jak na obrońcę. Polacy patrzyli tak samo na Francję, a kiedy pojawiła się potrzeba, Francuzów nie było. Niemcy, Francja, Włochy mają inne interesy i nie angażują się w Europie Środkowej – dodał.

– Gdyby Rosja chciała zaatakować Polskę - oczywiście tego nie zrobi, ale załóżmy, że by chciała - to nie powstrzyma jej strach przed niemiecką reakcją - podkreśla Friedman.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News