Zaiste, godnymi podziwu i wsparcia są oświeceni bojownicy bohatersko przedzierający się przez ciernie i zasieki skołtunionych umysłów zacofanego społeczeństwa. Wszak to oni stanowią awangardę podczas szturmu murów ciemnogrodu, którego celem jest dotarcie z jedyną prawdą do prymitywnego plemienia kulącego się w mroku swych lepianek. W krainie Polska, gdzie zaległy cienie…

 

W taki właśnie sposób postrzegam mentalność środowisk liberalnych, dniem i nocą straszących klerykalizacją kraju i budową państwa wyznaniowego. Zaślepieni swoją wizją świata, nie dostrzegają ironii ukrytej w ich własnych działaniach. Bo czy jakikolwiek wojujący ateista pomyślałby, że zachowuje się analogicznie jak fanatyk religijny?

 

O religii powiedziano wiele, lecz mimo tego nie ma jednoznacznego terminu określającego to zjawisko. Istnieją jednak cechy wspólne występujące we wszystkich znanych formach wiary. Są to:
– Doktryna, jako zespół dogmatów

– Kult, czyli czynności rytualne

– Sfera społeczno-organizacyjna

– Sfera sacrum

Oto analiza światopoglądu i zachowań antyteistów z ukierunkowaniem na powyższe cechy.

 

Najprostsze jest oczywiście ustalenie doktryny. Są to dwa krótkie zdania: „Bóg nie istnieje” oraz „Religia jest zła”. Na nich buduje się kolejne tezy, jednak to one stanowią rdzeń światopoglądowy.

 

Każda religia ma swoich proroków. Dla osób wierzących w nieistnienie boga/bogów przywódcami stają się ludzie, którzy głośno i publicznie – im agresywniej tym większy szacunek – atakują wiarę innych. Przykładów wymieniać nie muszę, każdy wie o kogo chodzi. Dodajmy, że ateiści łączą się nawet w grupy wsparcia…

 

Ideologiczna lewica ma także swoją sferę sacrum. Należą do niej:
– Świeckość państwa

– demokracja

– tolerancja, oczywiście w jedynie słusznym ujęciu lewicowym

– wolność słowa, jak wyżej

– hedonizm

Czy nie zauważyli Państwo, że jako wzór podają nam zawsze państwa na zachód od Odry? Można chyba uznać je jako ziemię obiecaną, do której z całych sił dążą.

 

Kult pozostawiłem na koniec, ponieważ chciałem podjąć polemikę z jednym z jego elementów. Obok profanacji sacrum, relatywizacji wartości czy różnych procesji w stylu Marszu Ateistów, najczęstszym rytuałem antyteistów jest wysuwanie zarzutów pod adresem wszystkich religii – w Polsce głównie Kościoła Katolickiego. Według nich religia jest zła, ponieważ:

1. Oszukuje ludzi. Nie ma dowodów na istnienie jakiegokolwiek boga.

– Z tego co wiem, nie ma też dowodów na jego nieistnienie, więc nie można zakładać oszustwa jako coś pewnego.

  1. Ludzi zabijają w imię religii.

– Ludzie zabijają także dla zysku, lub nawet dla przyjemności. Implikując powyższy zarzut trzeba by było uznać bogacenie się oraz odczuwanie przyjemności za złe – co stoi w sprzeczności z hedonistycznym podejściem do życia

  1. Blokuje rozwój nauki

– Chciałbym przypomnieć o działalności zakonu Jezuitów oraz fakt, że twórcą teorii Wielkiego Wybuchu (potwierdzonej niedawno odkryciem fal grawitacyjnych) był duchowny.

  1. Cenzuruje sztukę

– Świetnym przykładem jest Kaplica Sykstyńska. Chyba, że ktoś za sztukę uważa obrzydliwe, prymitywne obrazki… Przy okazji: sztuka powstała na potrzeby religii.

  1. Narzuca swoje przekonania innym. Każda uważa się za jedynie słuszną.

– Czy inaczej postępują antyteiści, walczący o świeckość państwa czy neutralność światopoglądową (nawet jeśli coś takiego nie może istnieć w praktyce) ?

 

Nie miałem zamiaru nikogo przekonywać do wiary czy religii. Chciałem jedynie wskazać, że bojownicy ateizmu utrwalają zachowania z którymi mieli ideologicznie walczyć. W ramach bonusu dla wytrwałych wrzucam utwór p. Andrzeja Kołakowskiego, mówiący o pomysłach, jakie mogą przyjść do oświeconych głów:

https://www.youtube.com/watch?v=XGdy6ngD5mM

Zobacz również